Eksport żywności pobije rekord. Ale trzeba szukać nowych rynków zbytu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2018,14:30 Aktualizacja: 05-09-2018,15:05
A A A

- W tym roku eksport żywności wyniesie ponad 28 mld euro. To naprawdę duża kwota, ale wciąż musimy szukać nowych rynków zbytu, bo to warunek rozwoju rolnictwa - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Szef resortu podkreślił, że Polska ma nadwyżkowy rynek rolniczy, co oznacza, że możemy dużo produktów eksportować. - Z eksportem nie jest źle. W tym roku będzie rekordowy - ponad 28 mld euro. Ale jesteśmy też dużym krajem rolniczym i to też trzeba brać pod uwagę. Holendrzy - malutki kraj, a sprzedają dwa razy tyle, a może więcej - dodał.

żywność, ceny żywności, wzrost cen żywności, Jan Krzysztof Ardanowski

Ardanowski: nie ma powodów do wzrostu cen żywności

Nie ma racjonalnych przesłanek do wzrostu cen żywności z powodu suszy - powiedział PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że nawet niższe zbiory zbóż nie muszą podnosić ceny pieczywa, bo udział w nim ziarna stanowi ok. 15...

Zdaniem polityka, do tej pory rolnictwo było "duszone", ograniczane i dominowało myślenie o tym, że powinniśmy być krajem przyrodniczo-zrównoważonym.

- Oczywiście rolnictwo musi być zrównoważone, nie może niszczyć środowiska, ale jego produktywność jest bez porównania większa niż w tej chwili. Gołym okiem widać, jak szybko powiększa się powierzchnia nieużytków. Trzeba tę produkcję rolniczą zwiększać, aby mieć możliwość zwiększania dochodów rolniczych, przede wszystkim z produkcji, czyli z tego, co lokują na rynku - mówił minister.

Ardanowski zaznaczył, że w szukaniu nowych rynków zbytu pomóc mają radcy rolni, którzy na przełomie roku mają być wysłani do wielu stolic świata.

- Będą to osoby, które mają wiedzę o polskim rolnictwie, produkcji i ich zadaniem będzie szukanie nowych rynków dla naszych produktów - podkreślił na koniec szef resortu rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj