Działki takie same od lat. Ale we wnioskach co roku inna powierzchnia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2019,10:00 Aktualizacja: 12-02-2019,10:08
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych wskazuje, że przy określeniu powierzchni działek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna przyjmować średnią z pomiarów z ostatnich 5 lat.
 
Do ARiMR nadal napływają z poszczególnych województw skargi rolników, że w otrzymywanych kolejnych spersonalizowanych wnioskach o dopłaty unijne, zmieniane są powierzchnie (PEG) niektórych działek. Tymczasem najczęściej owe działki nie zmieniły się od lat.

Ustalanie powierzchni gruntów do dopłat bezpośrednich, Ustalanie powierzchni gruntów, dopłaty bezpośrednie, arimr

Rolnicy ścigani jak przestępcy. Są problemy z PEG-ami

Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmuje, że zdarzają się przypadki, kiedy ARiMR zawiadamia organy ścigania o usiłowaniu wyłudzenia przez rolników nienależnych środków, bo zgłosili oni wnioski o płatność według gotowego dokumentu...

"Jeżeli rolnik nie zauważy zmian, doprowadza to do sankcji za zmniejszenie zadeklarowanych powierzchni np. w programie rolno-środowiskowo-klimatycznym, z koniecznością zwrotu dopłat za lata uprzednie" - wyjaśnia KRIR.

Rolniczy samorząd przypomina, że zgodnie z obecnie obowiązującymi procedurami, w przypadku zanegowania przez rolnika wyznaczonego przez ARiMR maksymalnego kwalifikowanego obszaru w ramach poszczególnych działek referencyjnych jako niezgodnego ze stanem faktycznym, przeprowadzane jest przez agencję postępowanie wyjaśniające.

"Mając na względzie, iż rozbieżności powierzchni działek mogą wynikać z niedokładności pomiarów lotniczych lub innych przyczyn administracyjnych niezależnych od rolników, celem uniknięcia kar dla rolników, samorząd rolniczy proponuje przy określeniu powierzchni działek przez ARiMR przyjęcie średniej z pomiarów z ostatnich 5 lat" - czytamy w wystąpieniu KRIR.

Według niej, takie rozwiązanie zakończyłoby ciągłe problemy z określaniem przez urzędników powierzchni uprawowej. Stąd wniosek do ministerstwa rolnictwa o odpowiednie zmiany w procedurach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu