Duże zapotrzebowanie na rzepak. Powstanie nowy fundusz promocji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2019,12:30 Aktualizacja: 25-05-2019,8:58
A A A

- Rzepak to nie tylko surowiec na olej, ale także ważne źródło białka paszowego i surowiec do produkcji biopaliw - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Szef resortu uczestniczył w Międzynarodowych Dniach Rzepaku, które odbyły się w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie (woj. kujawsko-pomorskie). Polityk zaznaczył, że w najbliższym czasie, obok nasion roślin bobowatych, podstawowym źródłem białka w paszach dla zwierząt będzie śruta rzepakowa.

zaprawy z grupy neonikotynoidów, neonikotynoidy, rzepak, Modesto 480 FS, Cruiser OSR 322 FS

Czasowe zezwolenie na neonikotynoidy w rzepaku

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podpisał czasowe zezwolenie dotyczące stosowania dwóch zapraw opierających się m.in. na jednej substancji czynnej z grupy neonikotynoidów - Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS. Zezwolenie...

Przypomniał, że obecnie Polska na importowaną soję GMO wydaje ok. 4-4,5 mld zł rocznie, a to z perspektywy naszego rolnictwa jest błędem i nie ma żadnego uzasadnienia gospodarczego, gdyż mamy w kraju źródła białka paszowego.

- Warto inwestować w stabilną produkcję źródeł krajowego białka paszowego - przekonywał minister, dodając, że najważniejszym warunkiem powodzenia polskiego rolnictwa jest wzajemne zrozumienie się rolników - tych zajmujących się uprawą roślin i tych, którzy skupili się na produkcji zwierzęcej.

Ardanowski podkreślił, że bardzo ważne jest produkowanie tego, co jest możliwe do sprzedania na rynku, a na rzepak jest duże zapotrzebowanie. Ponadto uprawa ta odgrywa dużą rolę w zmianowaniu, poprawiając jakość gleby.

Jak podał resort, szef resortu podczas spotkania z producentami rzepaku poinformował, że na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zezwolił na wprowadzanie do obrotu w ograniczonej ilości, na okres do 120 dni zapraw neonikotynoidowych.

pszczelarstwo, wsparcie dla pszczelarzy, pszczoły murarki, robert rudnicki, Aneta Strachecka

Pszczelarze dostaną wsparcie z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych

- Do pszczelarzy trafią środki z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas otwarcia hotelu dla pszczół murarek ogrodowych na terenie dziedzińca resortu. - Rolnictwo to...

- Zdaję sobie sprawę, że są środowiska, które są temu przeciwne, ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że uprawiający rzepak chcą zniszczyć pszczoły - powiedział.

Jeszcze przed żniwami powstanie nowy fundusz promocji rzepaku i roślin białkowych.

Część środków wpłacanych przez plantatorów rzepaku trafi na wsparcie dla pszczelarstwa.

- To historyczny moment, kiedy jedna grupa rolników rozumie potrzeby drugiej grupy i chce ją wspierać. To bardzo optymistyczna informacja na przyszłość, gdyż oznacza początek innego podejścia do rolnictwa, podejścia szerszego, całościowego - podkreślił minister.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement