Drzewa łamały się jak zapałki. Olbrzymie straty w nadleśnictwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2017,7:00 Aktualizacja: 14-08-2017,13:15
A A A

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wskutek nawałnicy w nocy z piątku na sobotę powalonych i zniszczonych zostało 15,2 tys. ha drzew.

Najwięcej szkód zostało wyrządzonych w Borach Tucholskich, zwłaszcza w nadleśnictwach Rytel i Czersk w Pomorskiem.

W obrębie nadleśnictwa Rytel, w leśnictwie Jakubowo, leży miejscowość Suszek, gdzie zginęły dwie dziewczynki w wieku 13 i 14 lat, które uczestniczyły w obozie harcerskim.

burza, grad, pogoda, ulewny deszcz, prognoza pogody, straty w uprawach

Upał, burze i silny wiatr. Sprawdź najnowszą prognozę pogody

W sobotę najbardziej niebezpieczne burze będą pojawiały się głównie we wschodniej połowie kraju. Opady w czasie burz do 30 mm, a porywy wiatru do 90 km/h. Upał utrzyma się na krańcach wschodnich. W niedzielę miejscami przelotny deszcz, a...
- Szkody dotyczą całych drzewostanów i pojedynczy drzew. Część drzew została wyrwana z korzeniami, a inne mają połamane wierzchołki, konary i gałęzie drzew. Według dotychczasowych ustaleń nawałnice zniszczyły 15,2 tys. ha drzew, do wywiezienia jest 2,5 mln sześc. drewna, to jest więcej niż nasza dyrekcja pozyskuje drewna rocznie - powiedział PAP rzecznik RDLP w Toruniu Mateusz Stopiński.

Spośród 27 nadleśnictw RDLP (24 w Kujawsko-Pomorskiem, 3 w Pomorskiem) szkody wyrządzone przez nawałnice zgłosiło 25 nadleśnictw.

Najwięcej szkód jest w nadleśnictwie Rytel, gdzie zniszczonych zostało 8 tys. ha drzew (1,5 m sześc. drewna) i Czersk - 3 tys. ha drzew (200 tys. m sześc. drewna).

Bardzo dotkliwe straty poniosły również nadleśnictwa Woziowda - 800 ha lasów, 200 tys. m sześc. drewna oraz Zamrzenica - 500 tys. lasów, 200 tys. m sześc. drewna. Dużo strat jest też w nadleśnictwach Runowo, Szubin i Przymuszewo. W lasach wiele dróg jest nieprzejezdnych, część nadleśnictw nie ma prądu.

[WIDEO] Zdjęcia z drona robią niesamowite wrażenie. Wszystko wygląda dramatycznie

Obecne straty materialne przewyższają te, które zostały wyrządzone przez trąbę powietrzną 14 lipca 2012 r. w Borach Tucholskich, w nadleśnictwach Trzepciny i Osie. Wówczas trąba wyrwała z korzeniami i zniszczyła 550 hektarów lasów, w pasie o długości ponad 9 km i szerokości 300-400 m.

Z lasu usunięto 142 tys. m sześc. drewna. Na miejsce usuniętych drzew zostały posadzone nowe.

[WIDEO] Chociaż nawałnica nie trwała długo, to spowodowała ogromne zniszczenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement