Drewno masowo opuszcza Polskę przez port? LP: surowiec nie jest nasz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2022,11:15 Aktualizacja: 09-09-2022,11:20
A A A

Informacja o rzekomym eksporcie "wielu milionów ton" polskiego drewna przez port w Gdańsku jest nieprawdziwa - zapewniają  Lasy Państwowe w specjalnym komunikacie.

W mediach, w tym ogólnopolskich, rozpowszechniły się wieści o rekordowych tegorocznych przeładunkach w Porcie Gdańsk (dane pochodziły z tej jednostki).  Zgodnie z publikacjami, największy skok (3150 proc.) odnotowano właśnie w zakresie drewna, co miałoby oznaczać ogromny wzrost eksportu surowca z polskich lasów (a tym samym znaczące wycinki).

port w Gdańsku, handel ziarnem, eksport zboża, wojna w Ukrainie, Sławomir Michalewski

Port zwiększa przeładunek. Zboże jednym z głównych towarów

Po siedmiu miesiącach br. port w Gdańsku przeładował 36 mln ton ładunków - o 20 proc. więcej niż rok temu – poinformował Sławomir Michalewski, wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk. To efekt m.in. wojny w Ukrainie i przeładunku większej...

Do sprawy odniosły się Lasy Państwowe, które najpierw wystąpiły o wyjaśniania do gdańskiego portu. Ma z nich wynikać, że portowe dane dotyczą 368 706 ton drewna w całości pochodzącego z importu z Litwy, Łotwy, Estonii i Skandynawii.

"Do gdańskiego portu drewno przypływa z Windawy na Łotwie i sporadycznie z Norwegii, głównie na statkach z własnym dźwigiem do wyładunku. Drewno składowane jest na placu, ładowane do kontenerów i wywożone na terminale kontenerowe, skąd surowiec płynie na eksport do Chin. Nie jest to drewno z polskich lasów!" - zapewniają w komunikacie Lasy Państwowe.

Dodają też, ze niewielka ilość drewna wyjeżdża samochodami do odbiorców w Polsce. Przywożone jest ponadto koleją drewno z Czech. Po składowaniu i załadowaniu do kontenerów trafia do terminali, skąd także płynie do Chin.

"Informacje o wzroście ilości przeładowywanego drewna opublikowane przez Port Gdańsk dotyczą wyłącznie drewna pochodzącego z zagranicy" - zastrzega państwowy leśny gigant.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu