Doradztwo rolnicze będzie finansowane z wielu źródeł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2017,8:45 Aktualizacja: 10-02-2017,9:03
A A A

Ośrodki doradztwa rolniczego będą finansowane nie tylko z dotacji budżetowych, ale także ze środków unijnych oraz z pieniędzy, które same wypracują - powiedział Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

Polityk zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, że więcej informacji na temat finansowania i działań dla ODR-ów zostanie przekazanych w maju. Przypomniał, że od sierpnia ubiegłego roku wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego podlegają pod ministra rolnictwa, wcześniej były one w gestii zarządów województw. Powodem takiej zmiany była konieczność usprawnienia działania służby doradczej.

ośrodki doradztwa rolniczego, doradztwo rolnicze, ryszard zarudzki, odr

ODR pod nadzorem ministra. Wzrosną wydatki na doradztwo rolnicze

Finansowanie doradztwa rolniczego w 2017 r. będzie wyższe niż dotychczas - zapowiedział Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Od 20 sierpnia Ośrodki Doradztwa Rolniczego są pod nadzorem ministerstwa rolnictwa. Ośrodki Doradztwa Rolniczego,...

Największym problemem jest niedofinansowanie doradztwa i zbyt niskie płace pracowników. W doradztwie państwowym pracuje 4,2 tys. osób, w tym 3,5 tys. doradców, 20 proc. z nich zarabia mniej niż 2 tys. zł brutto, a 55 proc. dostaje do 2,5 tys. zł brutto. Od lat zaniedbane były inwestycje, w poprzednich latach nie było środków na ten cel. W tym roku dla ODR-ów na remonty i odtworzenie budynków rząd przeznaczył 9,3 mln zł.

Zarudzki dodał, że jest możliwość zwiększenia finansowania ODR-ów poprzez przeznaczenie części puli środków rezerwy celowej ministra rolnictwa. Byłyby one przeznaczone na podniesienie zarobków co najmniej do 2 tys. zł (dotyczy to 825 osób) oraz na odprawy emerytalne.

Do doradztwa trafią także środki z programów unijnych. Kolejnym źródłem finansowania może być działalność gospodarcza ODR-u w formie np. prowadzenia księgowości czy świadczenie różnych usług.

W Polsce jest 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR). Do najważniejszych zadań ODR-ów należy prowadzenie wśród rolników działalności edukacyjnej, informacyjnej i doradczej, w tym dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej.

Chodzi o podniesienie konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz zapewnienie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Obecnie takim wyzwaniem jest upowszechnienie innowacji, zwiększenie efektywności i produktywności rolnictwa.

Poleć
Udostępnij