Doradcy z ODR pomogą bezpłatnie rolnikom wypełnić wnioski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2023,11:00 Aktualizacja: 22-03-2023,11:03
A A A

MRiRW zapewnia, że doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomogą rolnikom w wypełnieniu wniosków. Ze względu na nowe rozwiązania zaproponowane w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027, część gospodarzy może mieć problemy z wypełnieniem dokumentów.

W ramach wniosków rolnicy muszą wystąpić o płatności w ramach ekoschematów. Te dodatkowe płatności nie są przyznawane automatycznie. Każdy gospodarz samodzielnie podejmuje decyzje, z których spośród 6 ekoschematów będzie korzystał.

dopłaty bezpośrednie, płatności  obszarowe, ARiMR, wsparcie dla rolnictwa

MRiRW zapewnia, że rolnicy dobrze sobie radzą ze składaniem wniosków

Ponad 9 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie - poinformował resort rolnictwa. Od tego roku można wnioskować o nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu w ramach sześciu ekoschematów. Nabór...

Doradcy z tytułu pomocy świadczonej rolnikom otrzymają dodatkowe premie, jeśli będą skutecznie pomagać. Gospodarze mogą zaś bezpłatnie korzystać z porad doradców.

Wsparcie rolników w przygotowaniu wniosków o płatności bezpośrednie będzie realizowane przez ODR-y w ramach zadań z zakresu doradztwa rolniczego. Z tego tytułu na wynagrodzenia dla pracowników, Ośrodki otrzymują z budżetu państwa dotacje celowe.

Chodzi o 5 ekoschematów powierzchniowych oraz ekoschemat dobrostan zwierząt. Są to dopłaty do: obszarów z roślinami miododajnymi; rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi (z 8 praktykami takimi jak np. ekstensywne użytkowanie TUZ (trwałe użytki zielone), międzyplony, plan nawożenia wymieszanie słomy z glebą); retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych; integrowanej produkcji roślin; biologicznej ochrony upraw.

Na realizację ekoschematów czyli praktyk związanych z ochroną środowiska Polska otrzymała ponad 4,3 mld euro, co stanowi 25 proc. koperty finansowej płatności bezpośrednich.

W ubiegłym roku w całym kraju doradcy z ośrodków doradztwa rolniczego wypełnili ponad 250 tys. wniosków. Obecnie nie można przewidzieć, ilu rolników skorzysta z pomocy.
 

Poleć
Udostępnij