Do kogo po zaświadczenia o DJP?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2016,9:35 Aktualizacja: 04-12-2016,9:43
A A A

Która państwowa instytucja jest władna do wystawiania zaświadczeń dotyczących dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) w danym gospodarstwie? Rolnicy są zdezorientowani.

Sprawę postanowił poruszyć prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala. Zwrócił się ostatnio do prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych z zapytaniem dotyczącym instytucji uprawnionej do wydawania zaświadczeń o DJP średniorocznie z gospodarstwa, w którym są zwierzęta należące do rolników ubiegających się o dzierżawę gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w ramach przetargów ograniczonych ofert pisemnych.

asf,  program bioasekuracji, świnie, trzoda chlewna, hodowla świń

Wieś czeka rewolucja? Hodowla świń profesjonalna albo żadna

Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić w życie zmiany, które mogą doprowadzić do likwidacji małych gospodarstw, gdzie trzymane są świnie także na własny użytek. Resort przekonuje, że to jedyny sposób zwalczenia ASF w kraju. Jak...
Jak podkreśla rolniczy samorząd, zgodnie z wytycznymi ANR, w ramach jednego z kryteriów oceny ofert pn. "intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta", ma być podana informacja o obsadzie inwentarza żywego w dużych jednostkach przeliczeniowych na 1 ha użytków rolnych.

"Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która posiada stosowne informacje z rejestrów zwierząt i jest najbardziej zorientowana, zaświadczeń dotyczących DJP nie wystawia i rolnicy są odsyłani do innych instytucji, które ewidencji zwierząt nie prowadzą. W związku właśnie z docierającymi do Dolnośląskiej Izby Rolniczej sygnałami od zdezorientowanych rolników, prezes Leszek Grala poprosił o wyjaśnienie powyższych wątpliwości i jednoznaczną wykładnię, czego ANR potrzebuje, jakich zaświadczeń, aby rolnik mógł spełnić kryterium ‘intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta’ i mógł za nie dostać punkty" - opisuje DIR.

Do tematu wrócimy po odpowiedzi udzielonej przez ANR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu