Deficyt wody coraz bardziej odczuwalny w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2022,8:05 Aktualizacja: 26-10-2022,8:19
A A A

Działania, które Polska ma wdrożyć w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, zwiększą wysuszenie gleby - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, powołując się na opinie przedstawicieli organizacji rolniczych.

Tematem ostatniego posiedzenia Rady była gospodarka wodą m.in na obszarach wiejskich. Były minister rolnictwa podkreślił, że deficyty wody spowodowane m.in. zmianami klimatycznymi są coraz bardziej dotkliwe.

mała retencja, Jan Krzysztof Ardanowski, zatrzymywanie wody na obszarach wiejskich

Ardanowski: należy uprościć przepisy dotyczące zatrzymywania wody

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP przekonuje, że należy uprościć przepisy dotyczące zatrzymywania wody na obszarach wiejskich. Był minister rolnictwa wskazał, że na wtorkowym...

Dlatego potrzebne są proste rozwiązania, które pozwolą rolnikom np. spiętrzać rowy melioracyjne czy bez nadmiernej procedury biurokratycznej kopać studnie. Polityk wskazał, że na znacznych obszarach w poziomach wodonośnych kilkadziesiąt metrów pod ziemią jest wystarczająca ilość wód do potrzeb nawodnieniowych.

Powołując się na opinie przedstawicieli organizacji rolniczych, szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa ocenił, że w Krajowym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej zatwierdzonym przez Komisję Europejską znalazły się "absurdalne" zalecenie, które sprawią, że grunty rolne będą bardziej przesychały. Jako przykład wskazał na wymóg utrzymania 80 proc. powierzchni w gospodarstwa pod okrywą roślinną do wiosny następnego roku.

- Jeżeli po żniwach trzeba będzie zostawić nieruszone ściernisko do następnego roku, zamiast wykonać płytką podorywkę (...), wysuszenie i zachwaszczenie gleby będzie ogromne - stwierdził Ardanowski.

Jak dodał, działania, które Polska ma wdrożyć zgodnie z Krajowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, nie pomagają w zatrzymywaniu wody w glebie. Wyraził zarazem nadzieję, że KPS zostanie poprawiony.

Polityk przypomniał, że już kilka lat temu przygotowany został projekt ustawy o małej retencji, która znacząco upraszczała przepisy dotyczące m.in. budowy rowów melioracyjnych czy innych zbiorników na terenach rolniczych. - Chcemy też, na prośbę prezydenta, przeanalizować jak jest realizowane zarządzanie śródlądowymi zbiornikami wodnymi, czyli stawami i jeziorami w Polsce - dodał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu