Decyzja o poddzierżawie ziemi zapadła, zanim Kaczmarczyk został wiceministrem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2022,14:15 Aktualizacja: 15-09-2022,14:18
A A A

Zgoda na poddzierżawę gruntów dla brata Norberta Kaczmarczyka, byłego wiceministra rolnictwa zapadła, zanim zaczął pełnić tę funkcję - poinformował w Sejmie Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Pod koniec sierpnia media informowały o weselu i ślubie Kaczmarczyka (Solidarna Polska), na którym było ponad 500 gości. Szeroko opisywany był prezent dla młodej pary w postaci ciągnika za 1,5 mln zł.

Norbert Kaczmarczyk, MRiRW, Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk, Piotr Muller

Norbert Kaczmarczyk odwołany z funkcji wiceministra rolnictwa

Premier Mateusz Morawiecki przyjął wniosek Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o odwołaniu Norberta Kaczmarczyka z funkcji wiceministra rolnictwa - przekazał Piotr Müller, rzecznik rządu. Na wcześniejszej konferencji...

Media donosiły ponadto, jakoby były wiceminister pomógł bratu, Konradowi Kaczmarczykowi w poddzierżawieniu państwowej ziemi. Chodzi o działkę 141 ha w gminie Kozłów (woj. małopolskie). Jak podawano polityk nie był spokrewniony z osobą, od której poddzierżawił grunty, ani też nie mieszka na terenie gminy, w której znajduje się.

Szef resortu rolnictwa odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posłów PO w tej sprawie. Przypomniał, że dzierżawa jest podstawową formą zagospodarowania gruntów. Zasadą jest, że nieruchomość rolna w pierwszej kolejności wydzierżawiana jest na powiększenie gospodarstwa rolnikom zamieszkującym teren danej gminy lub gmin sąsiednich.

Minister poinformował, że prześledził proces poddzierżawy, o który pytali posłowie. Jak mówił, ziemia została poddzierżawiona w 2020 roku. Dyrektor oddziału terenowego KOWR w Krakowie zwrócił się o zgodę do dyrektora generalnego KOWR na poddzierżawienie gruntów na kilka lat, ale wniosek został oddalony.

Stąd dyrektor terenowy podjął decyzje o umowie 12-miesięcznej, co jest zgodne z przepisami. W 2021 r. na jesieni dyrektor terenowy KOWR po raz kolejny wnioskował o zgodę na poddzierżawienie gruntów do dyrektora KOWR. - I tu nastąpiła zgoda jednego z zastępców dyrektora generalnego na dwa lata. Wszystkie procedury miały miejsce w okresie wrzesień-październik 2021 r., gdy Norbert Kaczmarczyk nie był wiceministrem rolnictwa - powiedział Kowalczyk.

Dorota Niedziela i Kazimierz Plocke, posłowie PO zadali szereg szczegółowych pytań dotyczących dzierżaw. Wicepremier Kowalczyk obiecał, że informacje te zostaną przekazane na piśmie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu