"Czujka dymu pod każdą strzechą". Druhowie OSP będą na zaproszenie sprawdzać domy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2023,8:00 Aktualizacja: 18-11-2023,22:07
A A A

Inaugurujemy domowe testy bezpieczeństwa pożarowego. Na zaproszenie mieszkańców, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych będą odwiedzać mieszkańców i sprawdzać ich domy pod kątem bezpieczeństwa pożarowego - przekazano w piątek na konferencji Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

W piątek w Senacie RP odbyła się konferencja prasowa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP "Czujka dymu pod każdą strzechą".

"Inaugurujemy dzisiaj innowacyjny program ratowniczy. Innowacyjność tego programu polega na dwóch aspektach. Pierwszy jest taki, że ratujemy ludzi przed wystąpieniem zagrożenia, a nie po nim. Drugim aspektem jest to, że jest to pierwszy ogólnopolski program o takim charakterze. Jego nazwa to "czujka dymu pod każdą strzechą" i rzeczywiście pod każdą strzechę chcemy dotrzeć" - powiedział koordynator krajowy projektu Robert Klonowski.

wilk, wilki, drapieżniki, druhowie, osp, płoszenie, odstrzał

Druhowie z OSP ostrzegają mieszkańców przed wilkami

Druhowie OSP ze Ściechowa w gm. Lubiszyn (Lubuskie) ostrzegają przed wilkami. Na swoim facebookowym profilu zamieścili kilka dni temu nagranie z monitoringu, na którym widać jak w środku nocy ulicą tej wsi idzie wilk. Ochotnicy...

"Program będzie opierał się na kilku działaniach. Oprócz akcji edukacyjno-profilaktycznej prowadzonej zarówno tradycyjnie, jak i w social mediach inaugurujemy coś, czego w Polsce jeszcze nie było - domowe testy bezpieczeństwa pożarowego. Na zaproszenie mieszkańców, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych po odpowiednim przeszkoleniu i wyposażeni w odpowiednie check-listy będą odwiedzać mieszkańców i sprawdzać ich domy pod kątem bezpieczeństwa pożarowego. Taka wizyta opcjonalnie będzie mogła kończyć się montażem czujki dymu. Usługa będzie bezpłatna, oraz będzie miała charakter wyłącznie doradczy" - dodał.

Głos zabrał również gen. Wiesław Leśniakiewicz, który zaapelował, by w każdym domu zamontowane były czujki dymu.

"Statystyki pokazują, że 30 osób rocznie ginie od tlenku węgla. W Polsce rocznie w pożarach ginie około 500 osób. Chcemy walczyć o każde życie, walczymy jako strażacy, dojeżdżamy do zdarzeń. Prosimy, dajcie nam szansę na uratowanie siebie dzięki montażowi czujki dymu. Może ona uratować każde życie w każdej sytuacji" - powiedział. 

Poleć
Udostępnij