Cydr wysokiej klasy musi być zrobiony zgodnie ze sztuką

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2017,10:05 Aktualizacja: 10-01-2017,10:46
A A A

Prawdziwy, naturalny cydr powstaje z soku jabłkowego poddanego fermentacji. Smak napoju zależy m.in. od odmian jabłek, stopnia ich dojrzałości, rodzaju drożdży, jakie zostaną użyte do produkcji - mówi Tomasz Solis z Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru.

- Prawdziwy, naturalny cydr powstaje z soku jabłkowego. Należy rozdrobnić jabłka, wycisnąć je na prasie i poddać fermentacji - opowiada Solis. Do fermentacji mogą zostać użyte tzw. dzikie drożdże, które w naturalny sposób występują na każdych owocach czy są obecne w powietrzu. Sok jabłkowy można też zaszczepić szlachetnymi, specjalnymi cydrowymi bądź winiarskimi drożdżami.

cydr, alkohol, Cydrownia SA, producent cydru, alkohol

Zachęcają do wsparcia produkcji polskiego cydru

Zgodnie z prognozami ekspertów, do 2019 roku sprzedaż cydru w Polsce będzie zwiększać się w tempie 30 proc. rocznie, jest to więc kategoria alkoholi niskoprocentowych o największej dynamice wzrostu. Właśnie dlatego Cydrownia SA - największy...

Tomasz Solis podkreśla, że proces fermentacji jest skomplikowany, uzależniony od wielu czynników, a ambicją producentów cydru jest produkcja napoju wysokiej klasy. - By był to napój wysokiej klasy musi być zrobiony zgodnie ze sztuką i tak jak wina, które osiągają najwyższe ceny, nie powstaje w masowej produkcji - tłumaczy. Jak dodaje, cydr w każdym sezonie jest inny, bo "zawartość cukru i aromatu w owocach, zależnie od roku, pogody jest różna".

Przedstawiciel Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru podkreśla, że tradycja produkcji tego napoju w Polsce sięga XVI-XVII wieku, ale w okresie socjalizmu zanikła. - Dzisiaj odbudowujemy jego markę - dodaje.

Solis podkreśla, że w Normandii czy Asturii, produkcja cydru ma wieloletnią tradycję w oparciu o stare odmiany, które były specjalnie selekcjonowane. Doświadczenie polskich producentów jest dużo mniejsze.

- Musimy znaleźć te jabłka, które nadają się do produkcji cydru, te które są najbardziej wartościowe, czyli te o wysokiej kwasowości, te które zawierają dosyć dużo cukru - bo chodzi zarówno o zawartość alkoholu - i te które mają aromaty - zaznacza.

Zapewnia jednak, że biorąc pod uwagę fakt, że polskie jabłka są uważane za jedne z najlepszych na świecie, także polski cydr ma szansę osiągnąć rozpoznawalną pozycję na rynku.

Poleć
Udostępnij