"Coś poszło nie tak" - w aplikacji suszowej trudno wypełnić wniosek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2022,10:30 Aktualizacja: 26-10-2022,10:41
A A A

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do "centrali" - Krajowej Rady Izb Rolniczych - o pomoc w realizacji swojego wniosku. "Prosimy potraktować sprawę jako pilną" - czytamy w piśmie.

PIR wskazuje na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem aplikacji umożliwiającej złożenie wniosku o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Według Izby, bardzo często pojawia się nagle informacja "Coś poszło nie tak" i wówczas nie ma możliwości kontynuacji wypełniania wniosku oraz jego wysłania.

szkody powstałe w wyniku suszy, KRIS, wsparcie dla rolnictwa, aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą"

Więcej czasu na składanie wniosków o oszacowanie szkód przez suszę

Do 31 października zostanie wydłużony termin składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy - zakłada projekt rozporządzenia, który trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Chodzi o projekt...

W związku z tym potrzebne jest wydłużenie terminu na złożenie dokumentu co najmniej o 14 dni.

"Analogicznie konieczne jest wydłużenie naboru wniosków, prowadzonego przez ARiMR, o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi - z 15 listopada do co najmniej 30 listopada (proces otrzymania protokołu lub kalkulacji strat suszowych trwa, a jest to załącznik konieczny). Należy dodatkowo podkreślić, że poza problemami z aplikacją obsługującą wniosek suszowy, rolnicy obecnie prowadzą ostatnie czynności agrotechniczne na polach (zimowa orka, wywóz nawozów naturalnych, wapnowanie pól)" - zaznaczył podlaski samorząd rolniczy.

Jednocześnie złożył propozycję umożliwienia składania wniosków o oszacowanie strat suszowych bez udziału "profilu zaufanego", a za pomocą e-wniosku, podobnie jak jest np. przy wnioskach "obszarowych".

"Profil zaufany" jest bowiem narzędziem wykorzystującym dane wrażliwe, a wielu rolników go dotąd nie założyło.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu