Coraz więcej prób przemytu środków ochrony roślin z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2015,11:05 Aktualizacja: 31-03-2015,12:29
A A A

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze Służby Celnej z Zosina (granica z Ukrainą) zatrzymali 40 litrów i blisko 30 kilogramów różnego rodzaju preparatów wykorzystywanych w ogrodnictwie i sadownictwie.
 
Najwięcej, bo 10 kilogramów i 18 litrów pestycydów próbował przewieźć przez granicę 33-letni Ukrainiec. Opakowania z preparatami chemicznymi mężczyzna ukrył w przestrzeni pasażerskiej osobowego mercedesa. Celnicy znaleźli nielegalny towar i za próbę przemytu ukarali podróżnego mandatem w wysokości 700 zł - informuje Izba Celna w Białej Podlaskiej.   
 
Również 10 kilogramów i 4 litry stosowanych w sadownictwie chemikaliów chciał przemycić do Polski 30-letni mieszkaniec Ukrainy. Mężczyzna ukrył towar w bagażniku i liczył, że umknie to uwadze celników. Funkcjonariusze zauważyli jednak kontrabandę, a 30-latek za popełnione wykroczenie skarbowe został ukarany mandatem w wysokości 200 zł.
 
Jeszcze tego samego dnia celnicy z Zosina zatrzymali kolejne 9 litrów i 4 kilogramy środków ochrony roślin. Towar ten schował w bagażu 24-latek z Ukrainy. Podjęta próba przemytu skończyła się dla mężczyzny mandatem w wysokości 400 zł.
 
26 marca na próbie przemytu pestycydów wpadł z kolei 35-letni obywatel Ukrainy. Tym razem przemytnik zadał sobie więcej trudu, bo 10 litrów i ponad 3 kilogramy preparatów stosowanych w rolnictwie mężczyzna ukrył w zbiorniku paliwa. Celnicy odkryli schowek i ukarali sprawcę przemytu mandatem w wysokości 600 zł.
 
Służba Celna przypomina, że przemycane środki ochrony roślin są często towarami podrabianymi. Ich stosowanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Przez kupowaniem i używaniem środków niewiadomego pochodzenia ostrzega również policja. Żeby ustrzec się przed zakupem nielegalnych lub fałszywych pestycydów - należy stosować się do kilku zasad.

Przede wszystkim zawsze należy kupować środki ochrony roślin od zaufanych dostawców i unikać ofert, które są zbyt atrakcyjne cenowo. Nigdy nie kupuj w handlu obwoźnym lub za pośrednictwem ogłoszeń internetowych. Nie kupuj pestycydów, które mają niekompletną etykietę lub etykietę w obcym języku. Nigdy nie kupuj środków od sprzedawcy, który odmawia wystawienia faktury, na której umieszczona jest nazwa produktu oraz ilość.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu