Chcą pomagać w otwieraniu hodowli bydła mięsnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Renata Chrzanowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2018,8:50 Aktualizacja: 18-09-2018,8:56
A A A

PSL zapowiada pomoc rolnikom dotkniętym skutkami choroby afrykańskiego pomoru świń w przebranżowieniu się na hodowlę bydła mięsnego. Program ludowców zaprezentował europoseł Krzysztof Hetman.

Program alternatywnej dla trzody chlewnej produkcji bydła mięsnego to według polityka, który jest prezesem PSL w Lubelskiem, "sztandarowy" program stronnictwa w regionie. Według niego propozycja byłaby szczególnie pomocna dla rolników, których gospodarstwa zostały dotknięte ASF, a którzy muszą się przebranżowić i znaleźć inną formę prowadzenia działalności.

ASF, afrykański pomór świń, ustawa, tuczniki, trzoda chlewna, świnie

Sejm za ułatwieniami sprzedaży tuczników ze stref ASF

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy dotyczącej ASF, która ma ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń. Za ustawą głosowało 411...

Gospodarze mieliby otrzymywać odszkodowania za zutylizowane zwierzęta a także dofinasowanie do zakupu bydła mięsnego m.in. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i z programów w nowej perspektywie unijnej.

Europoseł ocenił, że program jest szczególnie potrzebny w Lubelskiem, gdzie zlikwidowano wiele hodowli świń. Dodał, że dysponuje ekspertyzą wykonaną na jego zamówienie, przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która wskazuje, że w regionie są znakomite warunki do hodowli bydła mięsnego, zwłaszcza we wschodniej części województwa, gdzie jest dużo nieużytków. - Udział wołowiny w rynku mięsa rośnie z roku na rok, w skali Europy i całego świata - dodał Hetman.

PSL proponuje także, by 30 proc. środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2020-2027 została przekazana do dyspozycji powiatom. Pieniądze byłyby przeznaczone na przedsiębiorczość, środowisko, transport, służbę zdrowia.

- Po 14 latach naszej obecności w Unii Europejskiej przyszedł czas na kolejny krok, aby przekazać pieniądze na kolejny szczebel niżej, czyli na poziom powiatów - zaznaczył Hetman. W programie PSL jest też koncepcja by każdy subregion, czyli teren dawnego województwa, dostawał pieniądze na realizację jednego, wybranego przez siebie projektu o znaczeniu strategicznym.

Poleć
Udostępnij