Brudziński o proteście AGROunii: liderzy poszli po rozum do głowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2019,10:45 Aktualizacja: 04-04-2019,10:53
A A A

- Protest rolników zrzeszonych w AGROunii, który odbył się 3 kwietnia w Warszawie, był legalny. Jedynym zadaniem policji jest zatem zapewnienie bezpieczeństwa - ocenił Joachim Brudziński, szef MSWiA.

Minister zwrócił uwagę w Polsat News, że protest rolników z AGROunii, który odbył się w środę, był legalny, w odróżnieniu od ich wcześniejszej demonstracji. - Ich wcześniejszy protest był protestem nielegalnym i muszą z tego powodu liczyć się z konsekwencjami - zaznaczył.

manifestacja rolników w Warszawie, protest, AGROunia, Warszawa, Michał Kołodziejczak

Protestującym rolnikom nie udało się wejść do resortu rolnictwa

Pod hasłami m.in. "Puste chlewnie, sady, stoły, polski rolnik prawie goły", "Walczymy o godność i suwerenność prawdziwych Polaków" protestowali w środę w Warszawie rolnicy zrzeszeni w AGROunii. Na koniec chcieli złożyć...

- Wczorajsza demonstracja była legalna, spokojna. Protestujący nie stanowili zagrożenia dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Bo kiedy się w sposób nieodpowiedzialny, niezapowiadany, bez uzgodnienia, bez odpowiednich zgód pali opony na newralgicznym rondzie czy skrzyżowaniu dużego europejskiego miasta, kiedy spowoduje się zadymienie, kiedy zdezorientowani kierowcy mogą spowodować wypadek i jeszcze na dodatek niszczy się mienie publiczne, to jest to łamanie prawa. I ci, którzy uczestniczyli w tym łamaniu prawa, muszą liczyć się z konsekwencjami wynikającymi z kodeksu karnego - mówił.

- Okazało się, że można, czyli pan Kołodziejczak i inni liderzy tego związku jak zderzyli się ze stanowczą reakcją policji, prokuratury - nie mnie oceniać, czy zostaną nałożone na nich odpowiednie kary, czy będą wyroki, bo o tym będzie decydował oczywiście sąd - no to poszli jednak po rozum do głowy i zorganizowali kolejną manifestację zgodnie z prawem i dopóki będą organizować oni czy inne organizacje demonstracje legalne to jedynym zadaniem policji będzie zapewnić bezpieczeństwo - dodał Brudziński.

manifestacja rolników w Warszawie, protest, AGROunia, Warszawa, Michał Kołodziejczak

Michał Kołodziejczak sparaliżował stolicę. AGROunia znowu pokazała pazur

Chociaż środowisko rolnicze jest podzielone w ocenie radykalnych działań podejmowanych przez AGROunię, to trudno odmówić powstałej zaledwie kilka miesięcy temu organizacji i jej liderowi, sprawności w działaniu. Wszystkie protesty są...

Szef MSWiA zaznaczył też, że tego rodzaju protesty, choć uciążliwe dla mieszkańców, są zgodne z zasadami demokracji.

- Zasługiwałbym na słowa krytyki, gdybym odmawiał prawa różnym grupom społecznym czy zawodowym do demonstracji - powiedział.

Podkreślił w tym kontekście, że policja w Warszawie okazała się profesjonalna i świetnie przygotowana.

- Tu nigdy dosyć podziękowań warszawskim funkcjonariuszom, ale też policjantom w innych miastach - dodał minister.

Rolnicy zrzeszeni w AGROunii, którzy protestowali w środę w Warszawie zamierzali również złożyć pismo w ministerstwie rolnictwa, ale nie zostali wpuszczeni do budynku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj