Branża mięsna też popiera odstrzał dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2019,8:45 Aktualizacja: 17-01-2019,8:51
A A A

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w liście otwartym do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego wyrażają zaniepokojenie próbą zatrzymania odstrzałów dzików.

Pod listem podpisali się przedstawiciele kilkunastu organizacji branżowych związanych i rolniczych.

odstrzał dzików, izby rolnicze, walka z asf w polsce, wybijanie świń

Izby rolnicze pytają ekologów. Gdzie byliście, gdy wybijano zdrowe świnie?

Wojewódzkie izby rolnicze wystąpiły z poparciem dla resortów rolnictwa i środowiska w sprawie skoordynowanego odstrzału dzików. Apelują, by nie porzucać tych działań pod presją różnych środowisk. Jak podkreśla Lubelska...

Oprócz autorów pisma, zostało podpisane m.in. przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS", Krajową Radę Izb Rolniczych, Związek "Polskie Mięso", Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego "UPEMI", czy Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie".

"Organizacje branżowe producentów i przetwórców wieprzowiny - strategicznego sektora rolno-spożywczego - z niepokojem obserwują próby zatrzymania koniecznej redukcji populacji dzików w Polsce przez grupy ekologów, celebrytów oraz niektórych myśliwych. Poza bioasekuracją, wprowadzaną w gospodarstwach rolnych, intensywny odstrzał dzików - w naszej opinii - jest niezbędnym elementem walki z wirusem ASF, aby utrzymać hodowlę i przetwórstwo wieprzowiny w Polsce" - napisano w liście do ministra.

"Zdrową populację dzików można szybko odbudować. Upadłą na skutek kryzysu branżę wieprzowiny, a wraz nią 270 tysięcy miejsc pracy w hodowli i przetwórstwie, już nie odbudujemy. (...) Budżet krajowy może nie wytrzymać obciążeń związanych z wypłacaniem odszkodowań dla rolników za likwidowane stada w rejonach o najbardziej intensywnej produkcji, w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim czy kujawsko-pomorskim" - czytamy w liście.

odstrzał dzików, walka z asf w polsce, nadleśnictwo rudka, podlasie, Polski Związek Łowiecki

Ruszył odstrzał dzików. Krew na butach, oponach samochodów i pyskach psów

W sobotę ruszyły zbiorowe polowania na dziki. Rząd tłumaczy, że odstrzał jest elementem walki z afrykańskim pomorem świń. Skala akcji budzi jednak wiele wątpliwości - nawet wśród myśliwych. Obszar odstrzału skoordynowanego przebiega przez...

- Uważam, że zmniejszenie populacji dzików jest konieczne, jest to jedyne rozwiązania w dalszej perspektywie powodujące zwalczenia choroby ASF, sama bioasekuracja nie wystarczy - powiedział Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy.

Dodał, że w zagrożeniu chorobą ASF trzeba wybrać mniejsze zło. Jak mówił, wieprzowina jest najczęściej spożywanym mięsem przez Polaków, statystyczny mieszkaniec kraju zjada jej ok. 40 kg rocznie.

Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podkreślił, że wybicia dzików branża domaga się już od wielu miesięcy. Jego zdaniem opór, który jest w tej sprawie ma charakter polityczny.

W jego opinii chodzi o chęć pozyskania głosów od mieszkańców miast, którzy nie do końca rozumieją problemy rolników. Zaznaczył, że w innych krajach takiej redukcji dzików już dokonano np. w Niemczech czy w Belgii.

Polski Związek Łowiecki zaplanował na sezon 2018/2009 (trwa do marca) odstrzelenie 185 tys. dzików. Obecnie plan jest zrealizowany w 90 proc. W styczniowe weekendy mają być prowadzone polowania zbiorowe.
 

Poleć
Udostępnij