Copy LinkXFacebookShare

Bilans rzepaku będzie gorszy niż przed rokiem

Zbiory rzepaku w UE w bieżącym roku przewidywane są na 20,8 mln ton. To o 1,5 mln ton poniżej wyniku sprzed roku oraz o 3,5 mln ton mniej od rekordu zanotowanego rok wcześniej.  

Według najnowszych danych Komisji Europejskiej podaż surowca we Wspólnocie zmniejszy się o około 3 proc. z 26,6 do 25,8 mln ton. Produkcja wobec poprzedniego roku handlowego spadnie u kilku większych producentów – informuje FAMMU/FAPA.

W Niemczech zbiory ocenia się obecnie na 4,9 mln ton (-0,4 proc.), we Francji na 4,8 mln ton (-9 proc.), zaś w Wielkiej Brytanii na 2,1 mln ton (-17 proc.). W Polsce produkcja też prawdopodobnie będzie znacznie niższa niż wstępnie przewidywano – Oil World szacują ją teraz na około 2,3 mln ton ze względu na straty zimowe i letnie.

W poprzednim sezonie mniejsze zbiory wpłynęły na wzrost importu. W obecnym przywóz ma być jeszcze o 6 proc. wyższy i wynieść 3,6 mln ton. Z powodu mniejszej podaży przerób surowca ma spaść o 2 proc. do 23,8 mln ton.

Zapasy rzepaku w poprzednim sezonie wzrosły do średnio wysokiego poziomu około 1,3 mln ton (+0,4 mln ton) pod koniec czerwca. Sezon 2016/17 powinien przynieść 29 proc. spadek zapasów do około 0,9 mln ton.

Zobacz nas w Google News

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!