Białobok chce wrócić do stadniny. Złożył pozew w sądzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2016,8:10 Aktualizacja: 20-06-2016,8:44
A A A

Sąd Rejonowy w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) rozpatrzy pozew o przywrócenie do pracy w stadninie koni arabskich w Michałowie, zwolnionego w lutym prezesa spółki Jerzego Białoboka. Rozprawa odbędzie się w środę.

Białobok pełnił funkcję prezesa i dyrektora spółki Stadnina Koni Michałów, nadzorowanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych, od połowy 1997 r. 19 lutego. Został zdymisjonowany przez prezesa ANR, podobnie jak wieloletni prezes stadniny w Janowie Podlaskim, Marek Trela i inspektor ds. hodowli koni w Agencji, Anna Stojanowska. Powodem zwolnienia były m.in. utarta zaufania i niegospodarność.

sławomir pietrzak, anr, janów podlaski, stadnina koni

Sławomir Pietrzak prezesem stadniny koni w Janowie

Profesor Sławomir Pietrzak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wygrał konkurs na prezesa Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim - poinformowała Agencja Nieruchomości Rolnych. Nowy szef stadniny w Janowie Podlaskim pracuje w katedrze...

Pełnomocnik Białoboka wniósł do sądu sprawę o przywrócenie b. prezesa do pracy na poprzednich warunkach. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Kielcach Monika Gądek-Tamborska, początkowo w pozwie znalazło się także żądanie o odszkodowanie dla b. prezesa za czas pozostawania bez pracy, ale cofnięto je.

Jak wynika z pozwu Białoboka i odpowiedzi na dokument, złożonej przez Stadninę, istotne w sprawie będzie wyjaśnienie charakteru umowy o pracę b. prezesa, a w związku z tym - trybu, w jakim można było ją rozwiązać.

W uzasadnieniu składający pozew wskazał m.in., iż umowę o pracę rozwiązano powołując się na uchwałę nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z 19 lutego. Zaznaczono, iż rozstrzygające jest określenie, czy była to umowa zawarta na czas pełnienia obowiązków i funkcji prezesa zarządu przez Białoboka, czy umowa na czas nieokreślony. - W ocenie powoda, był on zatrudniony w pozwanym przedsiębiorstwie na podstawie umowy na czas nieoznaczony - wyjaśniała sędzia.

Według autora pozwu, podanie jako przyczyny rozwiązania bez wypowiedzenia takiej umowy, uchwały walnego zgromadzenia wspólników spółki, narusza prawo pracy. W takim przypadku wymagane jest bowiem złożenia oświadczenia woli, o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem. Zaznaczono także, iż Białobok podlega szczególnej ochronie stosunku pracy - jest w wieku przedemerytalnym.
Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, krzysztof jurgiel, Marek Skomorowski

Jurgiel: kierownictwo stadniny odwołałem za złodziejstwo

"Za złodziejstwo zwolniłem, nie za niefachowość" - tak tłumaczył powód zwolnienia kierownictwa stadniny koni w Janowie Podlaskim Krzyszof Jurgiel, minister rolnictwa. Dodał, że nie będzie trzymał "facetów, którzy...

Spółka Stadnina Koni Michałów w odpowiedzi na pozew wniosła o oddalenie powództwa w całości. Wskazano, że umowa z Białobokiem z 1997 r. była zawarta na czas wykonywania określonej pracy, czyli pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki.

- Pozwany zaprzecza by wolą stron zawierających sporną umowę, było jej zawarcie na inny czas, jak tylko na czas pełnienia przez powoda funkcji prezesa zarządu - powiedziała Gądek-Tamborska.

Rozprawę zaplanowano w środę na godz. 9. w Sądzie Rejonowym w Jędrzejowie.

O przywrócenie Białoboka na stanowisko zwrócili się pod koniec lutego w liście do premier Beaty Szydło samorządowcy z Ponidzia. Pod pismem podpisali się m.in. wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu pińczowskiego (gdzie leży Michałów) oraz starostowie: pińczowski, kazimierski, buski i jędrzejowski.

W połowie kwietnia ANR ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa stadniny w Janowie. Zgłosiło się 17 kandydatów. W konkursie zwyciężył naukowiec z Katedry Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Sławomir Pietrzak. Jest on m.in. międzynarodowym sędzią w ujeżdżeniu i trenerem jeździectwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement