BHP w rolnictwie. Będą audyty w gospodarstwach?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2019,17:20 Aktualizacja: 16-02-2019,18:27
A A A

W Głównym Inspektoracie Pracy rozmawiano o wprowadzeniu obowiązkowych szkoleń z zakresu przepisów bezpieczeństwa pracy dla rolników oraz audytów gospodarstw pod tym kątem i powiązanie ich wyników z wypłacaniem odszkodowań za wypadki.

Podczas obrad komisji głównego inspektora pracy ds. BHP w rolnictwie poruszano przede wszystkim tematy związane z poprawą bezpieczeństwa pracy w tym sektorze.

wypadki podczas prac polowych, wypadki w rolnictwie, krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Wypadków mniej, ale zginęło więcej rolników

W ubiegłym roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono 15 295 wypadków. Wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończyło się 11 861 zdarzeń, w tym 81 ze skutkiem śmiertelnym. Liczba zgłoszonych w 2018 r. do Oddziałów...

Przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podał statystyki wypadków w rolnictwie w 2018 roku ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa osób zatrudnionych w ramach zawartej umowy o pomocy przy zbiorach.

Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznano 14 998 zdarzeń (o 2 214, czyli 12,9 proc. mniej r/r) z 15 295 zgłoszonych.

Odnotowano 81 wypadków śmiertelnych, czyli o 12 (17,4 proc.) więcej niż w 2017 roku.

Inne wystąpienia dotyczyły wpływu oceny ryzyka na stan bezpieczeństwa pracy w zakładach rolnych (w tym w strategicznych spółkach skarbu państwa) oraz opracowanego i wdrażanego przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach projektu edukacyjnego pt. "Bezpieczne dziecko na wsi".

Według jego autorów, ciekawa forma zajęć dla dzieci realizowanych wspólnie z innymi służbami państwowymi (np. policją) pozwala  "na kształtowanie świadomości zagrożeń związanych z pracą w rolnictwie już u najmłodszych mieszkańców wsi".

wypadki na wsi, wypadki w gospodarstwach, krus, pip, Patrycja Józefowicz

Mniej wypadków w rolnictwie. Ale tragedii nie brakuje, giną też dzieci

Liczba wypadków w rolnictwie spada, ale wciąż nie brakuje dramatycznych zdarzeń - również z udziałem dzieci. Najczęstsze przyczyny tragdii to brak opieki, lekkomyślność, łamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. - W 2016 roku w...

Jak podaje GIP, komisja dyskutowała także o wprowadzeniu obowiązkowych szkoleń z zakresu przepisów bezpieczeństwa pracy i niektórych ustaw dla osób ubezpieczonych w KRUS.

"Rozważano również możliwość wprowadzenia audytów gospodarstw pod kątem przestrzegania przepisów związanych z bezpieczeństwem pracy i powiązanie wypłacanych odszkodowań powypadkowych z oceną gospodarstw i przyczynami wypadku" - wskazuje inspektorat.

Póki co takie audyty w gospodarstwach odbywają się głównie w ramach konkursów promujących bezpieczeństwo w rolnictwie i  maja dobrowolny charakter.

Inspekcja pracy w planie działań na ten rok ma szereg kontroli związanych z przemysłem spożywczym, rolniczym i leśnictwem.

W przedsiębiorstwach rolnych, głównie w zakładach chowu i hodowli kur oraz produkcji jaj, inspektorzy skupią uwagę m.in. na czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych, z uwzględnieniem pyłów organicznych pochodzenia zwierzęcego, a także środkach ochrony indywidualnej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement