Bezrobocie w listopadzie spadło pierwszy raz od 10 lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2017,13:40 Aktualizacja: 22-12-2017,14:10
A A A

W tym roku po raz pierwszy od 10 lat mogliśmy obserwować spadek poziomów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie - ocenia Andrzej Kubisiak z Work Service. Jest to związane z dobrą koniunkturą na pracę, czynnikami sezonowymi i wprowadzeniem nowego wieku emerytalnego.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc. wobec 6,6 proc. w październiku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy przez miesiąc spadła z 1.069,5 do 1.067,7 tys. osób.

rynek pracy, zatrudnienie, wynagrodzenia, Instytut Badawczy Randstad, TNS Polska

Pracodawcy wolą podnieść zarobki, niż zwiększyć zatrudnienie

Coraz więcej przedsiębiorców planuje podwyżki dla pracowników, spada zaś odsetek tych, którzy chcą zwiększyć zatrudnienie - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska. Zaprezentowany w poniedziałek na...

- Pomimo rozpoczęcia okresu zimowego sytuacja na rynku pracy nadal napawa optymizmem. Zwykle w tym okresie roku obserwowaliśmy wzrosty bezrobocia. W tym roku po raz pierwszy od 10 lat mogliśmy obserwować spadek bezrobocia rejestrowanego w listopadzie. Jest to związane z utrzymującym się przez cały rok silnym popytem na pracowników, który pod koniec roku został dodatkowo wsparty przez czynniki sezonowe - komentuje Kubisiak.

Jego zdaniem, wpływ "na tak dobre osiągnięcia mogło mieć również wprowadzenie nowego wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tysięcy Polaków". - Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale część z nich, która była bezrobotna, z pewnością zniknęła z rejestrów Urzędów Pracy - dodał.

Według niego, dobra sytuacja na rynku pracy zaczyna się upowszechniać na coraz większym obszarze kraju. - Już tylko w jednym na 16 województw notowana jest dwucyfrowa stopa bezrobocia, podczas gdy przed rokiem takie wskazania występowały jeszcze w siedmiu. W pierwszych miesiącach nowego roku możemy jednak spodziewać się wzrostu stopy bezrobocia, co będzie związane głównie z ustaniem prac świątecznych i czynnikami sezonowymi - mówi na koniec ekspert. 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement