Będzie odrębne śledztwo w sprawie aukcji Pride of Poland

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2016,14:35 Aktualizacja: 20-09-2016,15:06
A A A

Prokuratura Regionalna w Lublinie podejmie odrębne postępowanie w sprawie przebiegu tegorocznej aukcji koni Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Chodzi o narażenie stadniny na straty w wyniku nieprawidłowości w licytacji klaczy Emira.

- Prokurator postanowił o wyłączeniu do odrębnego postępowania sprawy, która wynika z zawiadomienia posłanek Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Doroty Niedzieli, dotyczącej aukcji koni Pride of Poland w 2016 r. - powiedział we wtorek Waldemar Moncarzewski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski,karol tylenda

Dymisja rzecz honorowa. Jurgiel przyjął rezygnację Tylendy

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa przyjął dymisję wiceprezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Karola Tylendy - powiedziała Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa. Witold Strobel, rzecznik ANR powiedział w środę, że Tylenda...

Postępowanie ma się toczyć się w kierunku przestępstwa niedopełnienia obowiązków bądź przekroczenia uprawnień i sprowadzenia niebezpieczeństwa szkody majątkowej.

Lubelska Prokuratura Regionalna prowadzi już śledztwo dotyczące niegospodarności w stadninach w Janowie Podlaskim i Michałowie, czego miały się dopuścić odwołane w lutym władze stadnin. Zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury złożyła na początku marca Agencja Nieruchomości Rolnych.

Prokuratura bada m.in. wątek skutków finansowych organizacji Dni Konia Arabskiego oraz aukcji Pride of Poland w latach 2007-2015, w tym koszty, przychody i dochody firmy Polturf (która organizowała te imprezy) oraz koszty poniesione przez stadniny.

Śledztwo obejmuje też wątek padnięcia w marcu w stadninie w Janowie dwóch klaczy - Prerii i Amry - należących do stadniny Halsdon Arabians, której właścicielką jest Shirley Watts, stała bywalczyni dorocznej aukcji koni arabskich Pride of Poland. Według dotychczasowych ustaleń konie padły z powodu skrętu jelit.
Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski,karol tylenda

Jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie aukcji koni

PO złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przy organizacji aukcji koni "Pride of Poland" w Janowie Podlaskim. Doniesienie obejmuje m.in. prezesów Agencji Nieruchomości Rolnych i stadniny w...

Zawiadomienie posłanek PO dotyczy niedopełnienia obowiązków przy organizacji tegorocznej aukcji koni arabskich "Pride of Poland", która odbyła się 14 sierpnia. Podczas aukcji zdobywczyni wielu tytułów w kraju i za granicą, 16-letnia siwa klacz Emira ze stadniny w Michałowie, była licytowana dwukrotnie.

W pierwszej licytacji uzyskała 550 tys. euro, ale później licytacja tego konia została powtórzona i padła cena niższa - klacz została sprzedana za 225 tys. euro nabywcy z Francji.

Niedziela, wiceszefowa sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi informowała, że zawiadomienie do prokuratury dotyczy pięciu osób: prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemara Humięckiego, dwójki jego zastępców - Hanny Myjak i byłego już wiceprezesa ANR Karola Tylendy, a także prezesa stadniny w Janowie Sławomira Pietrzaka oraz p.o. członka jej zarządu Mateusza Leniewicza-Jaworskiego.

Prezes ANR zlecił przeprowadzenie audytu dotyczącego przebiegu aukcji i zapowiedział, że jego wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości, podobnie jak rozliczenie finansowe całej imprezy".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj