Będą zrzucali szczepionki z samolotów, trzeba uważać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Pipała PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2017,12:00 Aktualizacja: 17-11-2017,13:19
A A A

Od piątku na Podkarpaciu ruszy dodatkowa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Przez ponad tydzień na terenie województwa doustne szczepionki będą zrzucane z samolotów, a wokół osiedli ludzkich będą ręcznie wykładane.

Zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Janusz Ciołek wyjaśnił PAP, że dodatkowa akcja, czyli trzecia w ciągu roku (szczepienia odbywają się wiosną i jesienią) spowodowana jest tym, że w minionych latach na terenie województw podkarpackiego i sąsiedniego - małopolskiego wystąpiły przypadki wścieklizny u zwierząt.

wścieklizna, szczecin, nietoperz, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Zbigniew Socha

Wścieklizna w Szczecinie. Powiększono obszar zagrożony

W lewobrzeżnej części Szczecina powiększono obszar zagrożony wścieklizną po tym, jak w mieście znaleziono drugiego nietoperza zakażonego wirusem wścieklizny. Specjalista apeluje, żeby zgłaszać przypadki nienaturalnie zachowujących się zwierząt...
Ciołek zapewnił, że akcje szczepienia przeciwko wściekliźnie przynoszą efekty.

- Drugi rok z rzędu organizujemy dodatkową akcję szczepienia lisów. W tym roku nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku wścieklizny u zwierząt - podał.

Doustne szczepionki, które wyglądają jak brunatno-zielone kostki, będą zrzucane z samolotów na terenie całego województwa, z wyjątkiem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych. Natomiast w miejscach, gdzie zrzut jest niemożliwy, np. wokół osiedli ludzkich – zostaną wyłożone ręcznie.

Przynęta wydziela zapach ryby, który lisy wyczuwają z odległości kilkuset metrów. W środku znajduje się aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Służby weterynaryjne zaapelowały do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ lisy wyczuwają ludzki zapach i przynęty dotkniętej przez człowieka nie zjedzą.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu

Od wczoraj w lasach na terenie całego województwa mazowieckiego trwa zakrojona na szeroką skalę akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów. Do 25 września szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola...
Kontakt z przynętą nie jest groźny dla człowieka - wystarczy dokładnie przemyć miejsce dotknięcia wodą z mydłem. Natomiast w przypadku kontaktu ze znajdującą się wewnątrz płynną szczepionką konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Ciołek zaapelował też, aby w okresie trwania akcji (od 17 do 26 listopada) i przez 14 dni po jej zakończeniu na terenach objętych szczepieniem mieszkańcy trzymali w zamknięciu swoje mięsożerne zwierzęta domowe. Zwrócił się też o wstrzymanie się od polowań.

Akcje szczepienia lisów na terenie całego woj. podkarpackiego odbywają się od 2001 roku (w 1997 r. przeprowadzono pierwsze akcje na terenach ówczesnych województw przemyskiego i krośnieńskiego). Ciołek dodał, że w 2001 roku w woj. podkarpackim odnotowano 422 przypadki wścieklizny u zwierząt, i od tego czasu liczba ta systematycznie spada.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj