Będą powstawały nowe porty morskie. Skorzystają na tym rolnicy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2020,13:10 Aktualizacja: 06-02-2020,13:24
A A A

Polski rząd podjął decyzję o budowie nowych portów morskich w latach 2020-2030. To odpowiedź na wzrost przeładunku w polskich portach - przekonywał na konferencji w Brukseli wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Minister wziął udział w konferencji poświęconej bezpieczeństwu na morzach i oceanach oraz gospodarce morskiej, którą w Parlamencie Europejskim w Brukseli zorganizowała europosłanka Anna Fotyga (PiS).

eksport zbóż, handel zbożem, port przeładunkowy, jan krzysztof ardanowski, produkcja rolno-spożywcza

Zboża wypłyną w świat z państwowego portu

- Jeszcze w tym roku uruchomimy państwowy port do przeładunku zbóż, z którego będą mogli korzystać polscy rolnicy - powiedział w Sejmie Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Szef resortu powiedział, że Polska radzi sobie...
Jak mówił wiceminister, w Polsce nadchodzi czas dużych inwestycji portowych. - W 2018 r. trzy polskie porty przeładowały ponad 100 mln ton towarów. W 2019 r. mamy już 110 mln ton. Ten wzrost jest zauważalny - zaznaczył.

Witkowski podkreślił, że aby utrzymać tę tendencję i nie wypaść z rynku, polski rząd podjął decyzję o budowie w Trójmieście dwóch nowych, dużych portów. - To będzie całkowicie nowa jakość - powiedział, dodając, że chodzi o duże porty na lądowym obszarze w Zatoce Gdańskiej.

Powstanie też terminal przeładunkowy w Świnoujściu. Wskazał, że nowe obiekty będą powstawały w latach 2020-2030.

Zaznaczył, że w Polsce rośnie też przeładunek gazu skroplonego LNG w gazoporcie w Świnoujściu.

- Polska była, jest i będzie krajem morskim. Chcemy wykorzystywać nasz potencjał, chcemy uczestniczyć w wymianie towarowej i handlowej z całym światem. Nasz przemysł stoczniowy, który na początku lat 90. ubiegłego wieku uległ pewnym przeobrażeniom, jest coraz bardziej konkurencyjny, wyspecjalizowany. Polskie porty się rozwijają - podsumował wiceminister Witkowski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement