Ardanowski: Wspólna Polityka Rolna największym sukcesem UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2019,9:55 Aktualizacja: 02-03-2019,9:40
A A A

Choć Wspólna Polityka Rolna nie rozwiązała wszystkich problemów polskich rolników, jest jednak największym sukcesem Unii Europejskiej - ocenił w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski był uczestnikiem panelu podczas Europejskiego Forum Rolniczego, które rozpoczęło się w piątek w podrzeszowskiej Jasionce. Forum potrwa do soboty.

- WPR to największy sukces UE. Ta polityka nie rozwiązała jednak wszystkich problemów polskich rolników. Wciąż z tego łańcucha "z pola do stołu" rolnicy są najsłabszym ogniwem i trzeba im pomóc – mówił minister.

kontrole w Polsce, inspekcja weterynaryjna, ubój bydła, KE

Komisja Europejska zaleca zwiększenie kar za nielegalny ubój bydła

Główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk poinformował w poniedziałek 11 lutego, że Komisja Europejska przekazała Polsce zalecenia w związku ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła. Dotyczą one między innymi potrzeby zwiększenia...

Według danych, które przedstawił Ardanowski nawet 85 proc. rolników nie wyobraża sobie istnienia polskiego rolnictwa bez UE.

Szef resortu pozytywnie ocenił współpracę z Komisją Europejską. - Otrzymujemy pomoc taką, jakiej oczekujemy. Traktujemy KE jako sojusznika w rozwiązywaniu naszych spraw. Zdaję sobie sprawę, że UE nie jest panaceum na wszystkie problemy, dlatego musimy również sami mieć np. odpowiedni udział w budżecie państwa na rolnictwo - dodał.

Zdaniem ministra, UE "musi przejąć ciężar żywienia świata", pomóc mają w tym nowe technologie. - Cyfryzacja, innowacyjność, drony i rolnictwo precyzyjne te elementy mogą pomóc w zarządzaniu rolnictwem, bo jest ono potrzebne światu - zaznaczył.

Minister uważa, że zmiany klimatyczne nie są zagrożeniem dla polskiego rolnictwa. - Dobrze zorganizowane rolnictwo z odpowiednim zmianowaniem, dobrymi zasiewami, z pilnowaniem odpowiedniej jakości gleb - to może być najlepsza odpowiedź polskiego rolnictwa na zmiany klimatyczne. Rolnictwo może być odpowiedzią na zmiany klimatyczne - stwierdził Ardanowski.

Według Ardanowskiego małe gospodarstwa rolne, których w Polsce jest bardzo dużo, są wartością dla rolnictwa i są one bardziej odporne na wahania gospodarcze.

- Polska jest zwolennikiem zmniejszania płatności dla dużych gospodarstw i redystrybucji dla gospodarstw mniejszych. To wynika z naszej historii, z tego, że dzięki małych gospodarstwom uratowaliśmy przetrwanie naszego narodu - argumentował minister, który przypomniał, że wspieranie małych gospodarstw promuje też KE.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu