Ardanowski ostro krytykuje ARiMR. Wyciekło nagranie z narady

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2019,15:05 Aktualizacja: 03-10-2019,15:10
A A A

- Skandalem jest to, że tysiące wniosków na modernizację leżą i nie są obrobione - grzmiał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa na spotkaniu z kierownictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nagranie z wystąpieniem szefa resortu udostępnił w sieci Krzysztof Tołwiński, działacz Konfederacji - donowi Polsat News. Minister wyjaśnił na nim powody nagłego odwołania pod koniec sierpnia dotychczasowej prezes Marii Fajgier. Przy okazji skrytykował jakość pracy samej agencji.

arimr, jolanta sobecka, jan krzysztof ardanowski, toruń, wsparcie dla rolnictwa

ARiMR ma pomagać rolnikom, a nie szukać "dziury w całym"

- ARiMR ma być przykładem instytucji życzliwej i pomocnej, a nie bezdusznej - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Podkreślił, że sytuacje rozpatrywania wniosków rolników przez wiele miesięcy muszą się skończyć....

- Zaczyna narastać bardzo poważny kryzys w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sensem agencji płatniczej jest obsługiwanie programów unijnych i krajowych i sprawność realizacji polityki państwa. Instytucja niesprawna, instytucja, która nie jest w stanie szybko reagować i realizować oczekiwań rolników jest instytucją chorą i trzeba się zastanowić nad jej istnieniem - stwierdził minister.

Jak podkreślił, zaległości w rozpatrywaniu wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich obejmują już lata.

Minister rolnictwa stwierdził także, że wina po części leży na znakomicie opłacanej kadrze zarządczej. - To od nich wymaga się umiejętności zarządczych (...) Czym zatem wytłumaczyć zaległości w obrabianiu wniosków od rolników, które przybierają monstrualny charakter? Już nie miesiące a lata. Ludzie zapominają na co te wnioski poskładali. Czym to wytłumaczyć? - pytał minister dyrektorów ARiMR.

- Jeżeli ktoś sobie nie radzi, to żaden miejscowy poseł, senator, ani wojewoda go nie uratuje. To jest również zdanie premiera. Wielu z was kandyduje w wyborach, życzę sukcesów, będę wspierał, ale to nie może mieć żadnego wpływu na pracę agencji - powiedział.

[AUDIO] Nagranie udostępnił były poseł PiS Krzysztof Tołowiński, który w 2007 r. w rządzie Jarosława Kaczyńskiego był wiceministrem skarbu państwaArdanowski poinformował władze ARiMR, że co tydzień będzie przekazywany mu raport Tomasza Nowakowskiego, p.o. prezesa w sprawie progresu rozpatrywania wniosków. Jak zagroził, możliwe będą zmiany w wojewódzkich władzach agencji - informuje Polsat News.

- Przepraszam, że mówię twardo, ale żarty się skończyły - to są również oczekiwania rządu, premiera, kierownictwa PiS - dodał. Na koniec stwierdził, że nie chce słyszeć, jak źle funkcjonuje ARiMR.

źródło: Polsat News

Poleć
Udostępnij