Ardanowski: na rozwój obszarów wiejskich potrzeba więcej pieniędzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2021,9:25 Aktualizacja: 22-04-2021,9:29
A A A

Na rozwój obszarów wiejskich powinno być przeznaczone co najmniej 20 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja ekspercka poświęcona finansowaniu rolnictwa i obszarów wiejskich. Obecni byli m.in. przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich, Krajowej Rady Izb Rolniczych i organizacji pozarządowych - Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

polityka spójności, obszary wiejskie, Alokacja środków ue

Na wsie trafia za mało środków z polityki spójności

Alokacja środków w ramach polityki spójności UE na obszary wiejskie stanowi zaledwie około jednej czwartej alokacji środków na obszary miejskie - wynika z analizy przygotowanej dla Parlamentu Europejskiego. Zdaniem...

Jak wyjaśnił Ardanowski, z różnych wypowiedzi ministerstw i rządu nie wynikało, ile będzie środków. - Gdy rozmawialiśmy o Planie Strategicznym WPR, gdzie środków jest mało, padał argument, że są środki w Krajowym Planie Odbudowy - mówił.

Jak jednak zaznaczył, w wersji KPO poddanej konsultacji, którą analizowała też Rada, także pieniędzy na wieś nie było. Zaproponowano początkowo poniżej dwóch 2 proc. środków na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich.

Były minister rolnictwa przypomniał, że dla Polski na odbudowę gospodarki po epidemii COVID-19 premier Mateusz Morawiecki wynegocjował kwotę 58 mld euro.

Konferencja miała dać odpowiedź, ile w rzeczywistości jest środków na obszary wiejskie. Po wyjaśnieniach ze strony ministerstwa rolnictwa oraz ministerstwa funduszy i polityki regionalnej "jest jakieś światełko w tunelu" - ocenił polityk.

- W ostatnich dniach zwiększono ilość środków na obszary wiejskie, choć ministerstwa sprzecznie informują, ile ich jest. Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa twierdzi, że tych środków dla wsi powinno być ok. 20 proc. i to już by było dość optymistyczne - powiedział Ardanowski. Ocenił, że oddziaływanie Rady przy Prezydencie i oddziaływanie różnych środowisk zaczyna przynosić efekty.

Krajowy Plan Odbudowy, Waldemar Buda, wsparcie dla rolnictwa, rozwój obszarów wuejskich

Wieś i obszary wiejskie dostaną więcej pieniędzy z KPO

Po konsultacjach publicznych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy, środki dla rolnictwa i obszarów wiejskich zostały zwiększone. Będą przeznaczone na skracanie łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym - poinformował Waldemar...

Dodał, że rodzi się też pytanie, które stawiają samorządowcy, dlaczego nie można zastosować klucza związanego z demografią. Na obszarach wiejskich w Polsce mieszka 40 proc. społeczeństwa. Padają propozycje, by w takiej wysokości środki powinny trafić na obszary wiejskie.

Wszyscy najbardziej zainteresowani pozyskaniem pieniędzy dla wsi, m.in. przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich podkreślali, że większe wsparcie to nie jest partykularny interes jej mieszkańców i rolników, ale dlatego, że bezpieczeństwo żywnościowe, troska o środowisko i przyrodę oraz rozwój małych miejscowości są potrzebne całemu społeczeństwu.

- Jeżeli tych środków nie zapisze się teraz w KPO, to później nie uda się ich zwiększyć. Jeżeli nie będzie zwiększenia środków do kwoty 20 proc. (od całej alokacji planu odbudowy - 58 mld euro), to niestety wieś będzie wielkim przegranym, nie tylko będzie stagnacja, ale będzie regres, bo wieś nie jest w stanie zrealizować tych wszystkich zadań i oczekiwań konsumentów, polityków i "Zielonego Ładu" nie mając środków na inwestycje - ocenił na koniec Ardanowski.

- Po konsultacjach społecznych wprowadzamy zmiany w KPO, zwiększamy wsparcie dla obszarów wiejskich. Sfinansujemy inwestycje związane ze skracaniem łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym. Będziemy inwestować w centra przechowalniczo-dystrybucyjne, rozwój rolno-spożywczych rynków hurtowych, a także wspierać inwestycje małych i średnich firm (MŚP) sektora rolno-spożywczego. Planujemy także przeznaczyć fundusze na zakup maszyn i urządzeń do produkcji, środków transportu oraz rozbudowy infrastruktury zakładów - poinformował z kolei Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Na wsparcie z KPO będą mogły także liczyć projekty z zakresu wykorzystania surowców białkowych niemodyfikowanych genetycznie do produkcji pasz (bez GMO). W zakresie budowy potencjału w sektorze żywnościowym utworzonych zostanie sześć laboratoriów badawczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement