Ardanowski liczy na większą aktywność ośrodków doradztwa rolniczego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-11-2019,7:55 Aktualizacja: 15-11-2019,8:48
A A A

Potrzebna jest duża aktywność ośrodków doradztwa rolniczego - mówił w czwartek podczas spotkania z szefami ODR-ów minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem ośrodki doradztwa mają najlepszą wiedzę o potencjale produkcyjnym gmin i gospodarstw.

- Zastanówmy się wspólnie jak wykorzystać zasoby doradztwa rolniczego do tych wszystkich przedsięwzięć, które będziemy starali się wdrażać w najbliższych czterech latach - mówił minister podczas spotkania z dyrektorami ODR-ów.

ODR, doradztwo rolnicze, praca dla doradców rolniczych

Kadrowe problemy ODR-ów. Co na to resort rolnictwa?

Minus 260 osób - taki jest bilans ostatnich 2 lat i 7 miesięcy jeśli chodzi o odejścia i przyjścia do pracy w ośrodkach doradztwa rolniczego. Przedstawiając te dane, ministerstwo wskazuje także na działania w kierunku wzmacniania usług...
- Jest potrzebna duża aktywność, inicjatywność ośrodków doradztwa rolniczego, gdyż każdy ośrodek jest najlepiej zorientowany w strukturze rolnej danego obszaru, danego województwa i ma najlepszą wiedzę o tym, jak różnią się między sobą gminy, gospodarstwa, jaki jest potencjał produkcyjny, jakie są ograniczenia, np. przyrodnicze - tłumaczył.

Zwrócił uwagę na konieczność wymiany doświadczeń ośrodków doradztwa, tak aby korzystać ze sprawdzonych już wzorów i najlepszych rozwiązań.

Zdaniem Ardanowskiego, zrównoważony rozwój rolnictwa powinien być związany ze zrównoważonym rozwojem terytorialnym. - Zrównoważone rolnictwo potrzebuje, tak samo jak zrównoważony rozwój terytorialny, małych gospodarstw, gospodarstw rodzinnych - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zaznaczył, że nastawienie na proekologiczny rozwój, na dobrostan zwierząt powinno iść w parze z zapewnieniem mieszkańców obszarów wiejskich o możliwości realizowania własnych aspiracji, bez ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania.

wyrok, sąd, Poznań, ODR, wielkopolskie, wyrok sądu

Była szefowa ODR-u skazana. Nie wypłaci się do końca życia

Na karę 2 lat pozbawienia wolności i grzywnę skazał Sąd Okręgowy w Poznaniu byłą dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Nałożył też na nią obowiązek naprawienia szkody w kwocie ponad 18 mln zł. Cała sprawa ma polityczny podtekst i...
Wymaga to zapewnienia funkcjonowania odpowiedniej infrastruktury technicznej, opieki zdrowotnej, oświaty i kultury, czyli całej sfery usług, które dostępne są w ośrodkach miejskich - dodał.

Jak mówił, podobny pogląd na współczesne rolnictwo ma nowy unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, ale on nie może dbać tylko o sprawy Polski, dlatego "to my musimy podejmować określone działania, których jedynym ograniczeniem mogą być tylko i wyłącznie minimalne wymagania Unii Europejskiej".

- Jeżeli znajdziemy jakiekolwiek rozwiązania zastosowane gdzieś w kraju członkowskim, a będą one korzystne dla nas, to Unia Europejska nie będzie miała żadnego argumentu przeciwko zastosowaniu ich w Polsce - podkreślił minister.

Dodał, że jednocześnie trzeba poszukiwać własnych rozwiązań służących rozwojowi polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich.

Szef resortu przypomniał, że wszyscy ministrowie podpisali deklarację o uznaniu rozwoju wsi i rolnictwa za jeden z najważniejszych priorytetów rządu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj