Apelują do premier Kopacz o wsparcie sektora mleczarskiego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2015,16:15 Aktualizacja: 11-08-2015,16:18
A A A

Producenci i przetwórcy mleka są w coraz gorszej sytuacji finansowej i dlatego powinni dostać konkretne wsparcie, tak samo jak ma to miejsce w przypadku producentów owoców czy warzyw - uważa Wielkopolska Izba Rolnicza.

Właśnie dlatego prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski wystosował pismo do Ewy Kopacz, w którym zwraca uwagę na trudną sytuację całego sektora mleczarskiego.

rok kwotowy, kwota mleczna, nadprodukcja mleka

Raty złagodzą problemy. Ale kary dadzą się we znaki

Indywidualną kwotę mleczną przekroczyło ok. 63,5 tys. rolników. Polska będzie musiała zapłacić karę za nadprodukcję mleka w wysokości ok. 160 mln euro. Marek Sawicki, minister rolnictwa przypomniał, że na jego wniosek Komisja Europejska...
Podkreśla, że branża znalazła się w tarapatach z niezależnych od niej przyczyn. Wymienia m.in. rosyjskie embargo czy zniesienie przez Unię Europejską kwot mlecznych.

To właśnie te dwa wydarzenia sprawiły, że "ceny mleka drastycznie spadły, nawet o ponad 30 proc. w stosunku do roku ubiegłego" - twierdzi izba.

"Utrata dochodów notowana w całym sektorze mleczarskim stawia pod znakiem zapytania przyszłość tej gałęzi produkcji. A jest to produkcja wymagająca od producentów i przetwórców oprócz szerokiej wiedzy i doświadczenia także wyjątkowo wysokiego zaangażowania kapitału, w decydującej większości pochodzącego z unijnego wsparcia i kredytów bankowych" - czytamy w stanowisku wielkopolskiego samorządu rolniczego.

"W tej sytuacji zwracamy się do Pani Premier z wnioskiem o pilne przygotowanie oferty pomocy dla producentów mleka na wzór wsparcia, jakie zostało zaoferowane producentom jabłek czy czarnej porzeczki" - podkreśla WIR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu