Analitycy: w pierwszym tygodniu wakacji paliwa na stacjach mogą drożeć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2024,13:40 Aktualizacja: 21-06-2024,13:42
A A A

W pierwszym tygodniu wakacji paliwa na stacjach mogą drożeć w związku z podwyżkami cen w hurcie - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl. Radzą kierowcom, by dobrze rozglądali się po okolicznych stacjach, ponieważ widać wyraźne dysproporcje w cenach w poszczególnych miastach i regionach.

"Kierowcom wybierającym się na wakacje w końcówce czerwca zalecamy zatankowanie do pełna, bowiem analiza zmian cen hurtowych u polskich producentów paliw nie napawa optymizmem" - ocenili w piątek analitycy portalu e-petrol.pl. Zwrócili uwagę, że benzyny i olej napędowy w hurcie drożeją w rafineriach nieprzerwanie od pierwszego tygodnia czerwca. Ich zdaniem, zapewne w najbliższych dniach przełoży się to na koszty tankowania. "Kierowcom pozostaje zatem wypatrywanie wakacyjnych promocji, a te już zaczynają się pojawiać" - wskazali.

minister klimatu, hennig-kloska, ue, podatek od aut

Minister klimatu: jest wstępna zgoda Brukseli, by w Polsce nie został wprowadzony podatek od pojazdów spalinowych

Jest wstępna zgoda Brukseli, by w Polsce nie został wprowadzony podatek od samochodów spalinowych - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Minister, zapytana w Radiu ZET, czy jest zgoda Brukseli na...

Analiza portalu e-petrol.pl na pierwszy tydzień wakacji przewiduje, że średnia krajowa cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 6,36-6,47zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 6,38-6,49 zł. "Z korektą cen mogą liczyć się także właściciele samochodów z instalacją gazową - za litr LPG kierowcy mogą płacić około 2,62-2,70 zł" - poinformowali w piątek analitycy portalu.

Według danych e-petrol.pl, liderem podwyżek w hurcie okazał się w tym tygodniu olej napędowy, którego cena wzrosła o blisko 3 proc., co przełożyło się na zwyżkę o 147 zł. Paliwo to dziś jest sprzedawane w rafineriach po 5159,60 zł netto.

Analitycy wskazali, że zwyżkom nie oparły się również ceny benzyn. "Za 1000 litrów popularnej 95 trzeba dziś zapłacić przeciętnie 5039,60 zł netto. W skali tygodnia cena tego paliwa wzrosła o 1,3 proc. czyli o 64,80 zł na 1000 litrów" - poinformowali. Zaznaczyli, że najmniejsza zwyżka - o 0,5 proc. dotyczyła w tym tygodniu najdroższego paliwa – benzyny 98-oktanowej. "Paliwo to kosztuje dzisiaj przeciętnie 5509,20 zł netto" - podali.

nfośigw, program, pojazdy elektryczne, dopłaty

Prezes NFOŚiGW: nowy program dopłat do używanych elektryków jesienią br.

Nowy pogram dopłat do kupna używanych samochodów elektrycznych powinien ruszyć jesienią 2024 r. - przekazała w rozmowie z PAP prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że zgodnie z rewizją KPO, która musi zostać jeszcze...

Przedstawiciele e-petrol.pl zauważyli, że poziom cen hurtowych wszystkich gatunków paliw podstawowych jest bliski średniej liczonej od początku 2024 r., która dla Pb95 wynosi 5061 zł, a w przypadku diesla 5167 zł.

Według analityków, porównując obecne koszty tankowania na stacjach paliw do cenników obowiązujących w Polsce przed rokiem, można zauważyć, że w przypadku LPG cena spadła o 22 gr na litrze, za benzynę 95 obecnie płaci się 10 gr na litrze mniej, a za olej napędowy 17 gr więcej.

"W ostatnim czasie zauważamy duże różnice w cenach paliw, które mają charakter regionalny, ale także dostrzegamy wyraźne dysproporcje w cenach na pylonach stacji w ramach poszczególnych miast" - wskazali analitycy. "Dlatego zachęcamy, aby przed wyjazdem na tegoroczne wakacje, dobrze rozejrzeć się po okolicznych stacjach paliw, bo na jednym tankowaniu można zaoszczędzić nawet 30-40 gr na litrze" - dodali, informując, że w przypadku benzyny 95 i oleju napędowego pomiędzy krajami europejskimi różnice na litrze paliwa "wynoszą nawet 3-4 zł".

Poleć
Udostępnij