Aktywność mieszkanek wsi jest nie do przecenienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2016,17:05 Aktualizacja: 13-05-2016,17:22
A A A

Społeczna aktywność kobiet wiejskich jest nie do przecenienia - mówiła w piątek małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich.

Podkreśliła, że dzięki aktywności kobiet, polska tradycja jest powodem do dumy. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim odbyło się w związku z obchodami 150. rocznicy powstania kół.

- Jestem dumna, że Pałac Prezydencki dzisiaj ozdobiony jest barwami wszystkich regionów krajów, a siedzibę prezydenta wypełnia entuzjazm i energia kobiet - powiedziała małżonka prezydenta.

Kobiety coraz śmielej gospodarzą. Upada mit rolnika mężczyzny

Co czwarta rolniczka w Polsce prowadzi gospodarstwo o powierzchni większej niż 100 ha. A jeszcze trzy lata temu panie stanowiły w tym gronie zaledwie 8 proc.   Najnowsze wyniki badania Agribus 2014 przeprowadzonego na zlecenie Banku BGŻ przez...
Podkreśliła, że członkinie Kół Gospodyń Wiejskich rzadko są bohaterkami uroczystości, bo zwykle służą innym, wspierają swoje lokalne wspólnoty i ojczyzny. - To wasza społeczna aktywność, a także dbałość o kultywowanie tradycji i kultury ubogacają nie tylko polską wieś, ale i nasz cały kraj - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Zaznaczyła, że do tego potrzebna jest nie tylko energia i aktywność, ale przede wszystkim poczucie, że właśnie tradycja, z której wyrastamy, jest czymś ważnym, o co warto dbać i co warto pielęgnować.

Małżonka prezydenta zaznaczyła, że to m.in. dzięki aktywności kobiet piękna polska tradycja przestała kojarzyć się z czymś zaściankowym, a jest prawdziwym powodem do dumy. - Tak sumiennie i pieczołowicie przechowywałyście panie polski folklor, dziś motywy ludowe zdobią nowoczesne stroje, biżuterię, porcelanę czy wyroby skórzane, robią furorę na całym świecie - dodała.

Kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. Różnice zależą od stanowiska

Według badania Grupy Pracuj kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, ale im wyższe stanowisko, tym różnice są mniejsze. Są też jednak specjalizacje, gdzie panię mają wyższe płace.   - Jak wynika z analizy ponad pół miliona ankiet...
- Kobiety na polskiej wsi organizują się i działają od 150 lat. Ale ich rola w rozwoju naszego kraju jest nie do przecenienia. Otóż nasza historia tak się złożyła, że podczas gdy mężczyźni ginęli na wojnach, w powstaniach, to właśnie na kobietach spoczywał obowiązek utrzymania domu, wychowywania dzieci, ale także obowiązek przekazywania wiedzy o tym, co to jest Polska - mówiła małżonka prezydenta.

- Rzadko czyta się o tych kobietach w książkach do historii i wystawia się im pomniki. A są to ciche, bezimienne bohaterki nie mniej ważne od ich mężów, ojców, braci, którzy ginęli za ojczyznę - podkreśliła.

Prezes Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Bernadetta Niemczyk powiedziała, że koła liczą obecnie 700 tys. osób.

Koła gospodyń wiejskich bronią praw, reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj