Aktywiści Greenpeace pod Ministerstwem Środowiska - chodzi o pszczoły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: RS| redakcja@agropolska.pl
28-06-2018,12:00 Aktualizacja: 28-06-2018,13:22
A A A

28 czerwca pod Ministerstwem Środowiska Greenpeace kolejny raz zaapelował do ministra o działania na rzecz pszczół i wdrożenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

„Nie mamy czasu do stracenia. Sytuacja owadów na całym świecie się pogarsza i musimy temu przeciwdziałać. Minister Kowalczyk kilkukrotnie w publicznych wystąpieniach mówił o tym, jak ważne są pszczoły. Jednak aby dobrze chronić te pożyteczne owady, nie wystarczy ustawić kilku uli na dachu ministerstwa. Dla polskiej przyrody jest niezbędne, żeby minister środowiska wziął odpowiedzialność za zapylacze, przyjął i wdrożył strategię ich ochrony. Jedna decyzja wystarczy, by nasz kraj stał się w Europie przykładem odpowiedzialnego podejścia do owadów zapylających” – powiedziała podczas wydarzenia Katarzyna Jagiełło, ekspertka ds. różnorodności biologicznej Greenpeace.

Pod ministerstwem aktywiści zaprezentowali zdjęcia kilkunastu z ponad 470 gatunków żyjących w Polsce pszczół i rozwinęli baner z hasłem „Dzikie zapylacze potrzebują Pana pomocy, Ministrze!”.

„Połowa z 470 polskich gatunków dziko żyjących pszczół znajduje się na liście gatunków zagrożonych. Polska nie monitoruje populacji owadów, co sprawia, że nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić strat, chociaż możemy podejrzewać że są znaczne. Z danych opublikowanych jesienią 2017 r. wynika, że z niemieckich parków narodowych w ciągu ostatnich trzech dekad ubyło 80% biomasy owadów latających. Podobna katastrofa zagraża też Polsce, być może nawet już trwa!” – dodała Katarzyna Jagiełło.

W zeszłym roku Greenpeace Polska wraz z największymi związkami pszczelarskimi zainicjował prace nad Narodową Strategią Ochrony Owadów Zapylających. Plan działań, przygotowany przez naukowców i poddany szerokim konsultacjom społecznym zawiera m.in. listę rekomendacji, które służyć mają poprawie sytuacji owadów zapylających w Polsce. Strategia wskazuje działania, które powinni podjąć obywatele, samorządy, przedsiębiorstwa, rolnicy, organizacje pozarządowe, ośrodki naukowe a także rząd i ministerstwa.

Wśród partnerów strategii znajdują się między innymi wydziały biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
i Warszawskiego, Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „Polanka”, Słowiński Park Narodowy, organizacje społeczne, instytucje samorządowe
i rolnicze.

Pod apelem do ministrów rolnictwa i środowiska o przyjęcie i wdrożenie strategii podpisało się już 50 tysięcy osób.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu