Akcja Wieniec. Strażnicy leśni rozliczyli rozjeżdżających lasy crossowców i quadowców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2024,8:50 Aktualizacja: 13-03-2024,11:22
A A A

Niemal 20 mandatów karnych na ponad 10 tys. zł nałożyli strażnicy leśni na Podkarpaciu m.in. na motocyklistów urządzających sobie rajd w lasach regionu – poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Motocykliści zostali przyłapani w lasach w czasie prowadzonej przez cały miniony weekend do wtorku włącznie akcji Wieniec. Obejmuje ona wszystkie nadleśnictwa na Podkarpaciu.

„W jej ramach na celowniku są przede wszystkim kłusownicy i zbieracze poroża. Choć samo zbieranie poroży nie jest nielegalne, to wskazane prawem części lasu są z takiej działalności wyłączone” – podał rzecznik RDLP.

Do poniedziałku strażnicy ujawnili liczne wykroczenia i przestępstwa. Nałożyli w sumie niemal 20 mandatów karnych na ponad 10 tys. zł.

Jak podkreślił specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie Wojciech Zajdel, strażnicy udzielili 68 pouczeń i ujawnili dwie kradzieże drewna, przy czym w Nadleśnictwie Brzozów była to kradzież o wartości ponad 15 tys. zł.

„Sprawca został zidentyfikowany, trwa postępowanie w tej sprawie” – zaznaczył Zajdel.

kpp łowicz, wypadek, motocykl, cross, maszyna leśna, zderzenie

Motocyklem crossowym uderzył w maszynę leśną. Życia 36-latka nie udało się uratować

Śmierć na miejscu poniósł 36-letni kierowca motocykla crossowego w wyniku obrażeń po uderzeniu w tył maszyny do prac leśnych. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tego tragicznego wypadku. Jak podaje nadkom. Urszula...

W czasie minionego weekendu dużo pracy miała m.in. Straż Leśna Nadleśnictwa Kołaczyce. Patrol strażników na terenie kompleksu leśnego „Góra Królewska”, między Węglówką a Odrzykoniem, natknął się na motocyklistów urządzających rajd crossowy. W pierwszym przypadku kierujący motocyklem nie zatrzymał się i uciekł. Trwa ustalanie jego danych.

W czasie kolejnej interwencji strażnicy zatrzymali najpierw jednego kierującego motocyklem typu cross, a po chwili następnego, który zaczął uciekać w głąb lasu.

„Na nieszczęście dla uciekiniera las okazał się zbyt gęsty, aby kontynuować ucieczkę. Był też trzeci amator leśnych rajdów, który uciekał. Udało mu się, ale już ustaliliśmy jego dane osobowe” – podkreślił komendant posterunku straży leśnej Łukasz Krzakiewicz.

Na osoby poruszające się pojazdami typu motocross strażnicy nałożyli mandaty karne w wysokości 1300 zł, 2300 zł i 2500 zł i punkty karne.

Ponadto w miniony poniedziałek strażnicy z Kołaczyc nałożyli dwa mandaty karne po tysiąc złotych na osoby poruszające się quadami.

Poleć
Udostępnij