AGROunia i Porozumienie podpisały deklarację ideową

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mikołaj Małecki PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2023,13:45 Aktualizacja: 15-02-2023,13:46
A A A

Magdalena Sroka i Michał Kołodziejczak, liderzy Porozumienia i AGROunii podpisali w Sejmie deklarację ideową, zawierającą postulaty ugrupowań. Wśród nich znalazły się: ochrona rynku żywności, modernizacja administracji państwowej czy wsparcie dla OZE.

Założenia deklaracji zatytułowanej "Czas na Polskę XXI wieku" przedstawiła Sroka. Wskazano w niej, że AGROunia i Porozumienie "idą razem, ponieważ PiS zawiódł pokładane w nim nadzieje".

Michał Kołodziejczak, Agrounia, Porozumienie, Magdalena Sroka

Powstaje nowa partia. AGROunia i Porozumienie łączą siły

AGROunia i Porozumienie łączą siły i rejestrują nową partię, żeby pod wspólnym szyldem wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych - poinformowała Wirtualna Polska. Jak informuje portal wp.pl proces rejestracji partii już się...

"Wiele zapowiedzi PiS pozostało na papierze, a były sztandarowymi punktami programowymi ugrupowania - np. dostępne cenowo mieszkania dla młodych, łatwiejszy dostęp do sądów i przynosząca wymierne efekty polityka demograficzna" - czytamy.

W deklaracji podkreślono konieczność ścisłej współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej oraz "budowy długoterminowych, opartych na zaufaniu relacji z wszystkimi sojusznikami". Jak czytamy, "chaotyczne i niezdarne posunięcia rządu PiS w sprawie Krajowego Planu Odbudowy psują relacje z partnerami europejskimi co wprost zagraża suwerenności i bezpieczeństwu ekonomicznemu kraju"

Deklaracja kładzie także nacisk na potrzebę walki ze wzrostem cen, a także na zwiększenie możliwości ochrony pracy, "tak, by odbywała się w godnych warunkach i za godną zapłatę".

Porozumienie i AGROunia chcą również sprawnych instytucji państwowych "pod nadzorem społecznym". W dokumencie zwrócono też uwagę na kwestię bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego. Ugrupowania opowiadają się ponadto za rozwojem OZE, a także energetyki atomowej dla stabilizacji systemu energetycznego.

Deklaracja zwraca wreszcie uwagę na potrzebę usprawnienia polityki demograficznej, m.in. przez stworzenie "Kasy Miliona Mieszkań", która ma umożliwić samorządom "wielkoskalową" budowę mieszkań, by zwiększyć ich podaż i w ten sposób obniżyć ceny.

Kołodziejczak podkreślił, że AGROunia potrafi porozumieć się z różnymi partiami i budować wspólne stanowisko. - Pokazaliśmy, że jesteśmy mistrzami porozumienia - ocenił, dodając, że Porozumienie ma po swojej stronie solidnego partnera.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!