Agroturystyka coraz bardziej popularna. Najlepsi odebrali nagrody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-08-2018,13:05 Aktualizacja: 15-08-2018,14:02
A A A

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej", zorganizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Nagrody wręczono w czterech kategoriach.

Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała ten konkurs, jak poinformowano podczas uroczystości, by spopularyzować najlepsze praktyki w turystyce wiejskiej, a także by wypromować wśród Polaków wieś, jako bardzo dobre miejsce do wypoczynku.

agroturystyka, odpoczynek na wsi, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, kujawsko-pomorskie

Agroturystyka to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce odpocząć

Dziewięć przedsięwzięć związanych z promowaniem kujawsko-pomorskiej wsi jako miejsca na wakacje i promocją wiejskiego biznesu oraz poszerzaniem wiedzy fachowej, społecznej i organizacyjnej mieszkańców wsi zostanie sfinansowanych z...
Konkurs oraz promocja jego laureatów ma też umożliwić stworzenie pierwszego w Polsce katalogu dobrych praktyk w turystyce wiejskiej.

- Polska wieś kojarzy się nam wszystkim z gościnnością, z dobrą kuchnią, z naturą, ale też z dziedzictwem kulturowym. Wszystkie te cechy są też cechami idealnego produktu turystycznego - mówił podczas uroczystości prezes POT Robert Andrzejczyk.

Z kolei wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski dodał, że rozwój turystyki stanowi szanse rozwoju dla indywidualnych gospodarstw oraz całych społeczności lokalnych.

Do konkursu zgłosiło się 115 podmiotów z całego kraju. Kapituła, składająca się m.in. z przedstawicieli POT i resortu rolnictwa oceniała jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi zasobami wsi. Konkurs odbywał się w czterech kategoriach: Wypoczynek u rolnika; Wypoczynek na wsi; Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej; Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich.

agroturystyka, warmia i mazury, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej

Wypoczynek u rolnika. Agroturystyka z certyfikatem

Gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach już wkrótce będą mogły uzyskać odpowiednią certyfikację i promocję swojej oferty wypoczynkowej. Dla turystów oznacza to możliwość skorzystania z wysokiej jakości i "szytej na...
W pierwszej kategorii "Wypoczynek u rolnika" zwyciężyło Gospodarstwo Agroturystyczne "Ziołowy Dzbanek" z gminy Młynary w woj. warmińsko-mazurskim, drugie miejsce zajęło Gospodarstwo Agroturystyczne Ola (gmina Choczewo, woj. pomorskie), a trzecie Pod Srebrną Górą z Jeżowa Sudeckiego (woj. dolnośląskie).

W kategorii "Wypoczynek na wsi" najlepsza okazała się Agroturystyka Malowane Wierchy w Gładyszowie w Beskidzie Niskim (woj. małopolskie), drugie miejsce zajęła Agroturystyka Polesie w gminie Urszulin (woj. lubelskie), a trzecie Villa Greta (gmina Świerzawa, woj. dolnośląskie).

W kategorii "Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej" wygrała Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady (woj. pomorskie), drugie miejsce zajęła placówka Sielsko i anielsko w Górach Świętokrzyskich, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Świętokrzyskich w Bielinach, trzecie Zagroda Młynarska w Uniejowie w woj. łódzkim.

Warto skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych

Gospodarstwa agroturystyczne czekają. To powrót do przeszłości

- Maj to ostatnie dni na podejmowanie decyzji: gdzie i jak wypoczywać - powiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa otwierając konferencję prasową poświęconą turystyce wiejskiej. Szef resortu zachęcał zatem, by skorzystać z oferty, którą...
Z kolei w kategorii "oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich" zwyciężył szlak kulinarny "Świętokrzyska Kuźnia Smaków", drugi był smak kulinarny "Podkarpackie Smaki", a trzeci szlak kulinarny "Kaliskie Smaki".

Nagrodzeni mają być objęci specjalną promocją, m.in. w postaci wydawnictwa albumowego, prezentacji na stronach POT i w mediach społecznościowych.

Prezes POT zapowiedział, że w przyszłym roku będzie kolejna edycja konkursu. - Chcielibyśmy by konkurs stał się stałym elementem naszej działalności - powiedział Robert Andrzejczyk.

Konkurs zorganizowano przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement