Afrykańskie upały i gwałtowne burze z gradem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: imgw, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-06-2019,14:30 Aktualizacja: 10-06-2019,15:12
A A A

Rozpoczynający się tydzień będzie upalny. Miejscami mają występować także burze, które mogą być bardzo gwałtowne. Sprawcą tego pogodowego zamieszania będzie powietrze zwrotnikowe, napływające do nas z południa.

W poniedziałek w dużej części kraju temperatura powietrza wynosi od 27°C do 31°C, chłodniej jest na północy, zwłaszcza na wybrzeżu, gdzie temperatura oscyluje w granicach od 23°C do 26°C.

gradobicie, gmina bychawa, sadownictwo, straty w sadach, jabłonie

Gradobicie spustoszyło uprawy. Najgorzej jest w sadach

Gradobicie, które w minionym tygodniu nawiedziło miejscowości w gminie Bychawa (woj. lubelskie) zniszczyło wiele upraw. Okazuje się, że największe szkody są w sadach. Mieszkańcy mówią, że zaledwie w kilka minut w okolicy zrobiło się...
"Kolejne dni przyniosą upał już właściwie nad całym krajem, temperatura powietrza miejscami może osiągać 32°C, 34°C" - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Chwilowym wytchnieniem może być czwartek, ale ochłodzenie, które wtedy wystąpi, będzie ledwie kilkustopniowe. Warto również podkreślić, że będą takie noce, kiedy temperatura powietrza nie spadnie poniżej 20°C. Po nieco chłodniejszym czwartku, w piątek najprawdopodobniej czeka nas ponowny, silny napływ powietrza zwrotnikowego i znaczny upał. Niezbyt silne ochłodzenie nastąpi dopiero w niedzielę.

Upałowi dość często towarzyszą również gwałtowne burze. "Tak też będzie w tym tygodniu. Już dzisiaj wieczorem oraz w nocy burze, miejscami bardzo gwałtowne, występować będą nad północnym zachodzie Polski. Burzom towarzyszyć będą silne porywy wiatru, opady gradu oraz ulewny deszcz. Na pozostałym obszarze czeka nas sucha i słoneczna pogoda" - podkreśla IMGW.

pszenica, zmiana klimatu, susza rolnicza, Jorgen Olesen, Uniwersytet Aarhus

Pszenica nie jest wystarczająco odporna na zmiany klimatu

Według naukowców stosowane obecnie w europejskim rolnictwie programy hodowlane pszenicy i wysiewane jej odmiany nie zapewniają uprawom odpowiedniej odporności na zmiany klimatu - twierdzą w publikacji na łamach PNAS. Grupa europejskich...
We wtorek burze również występować będą głównie na zachodzie oraz w górach. Miejscami także mogą być gwałtowne. W środę burze możliwe będą już w większej części Polski, spokojnie powinno nadal być na wschodzie. W czwartek burzowo na wschodzie, spokojniej natomiast na zachodzie. Wraz z ponownym napływem powietrza zwrotnikowego, burzowo będzie również w weekend.

Najbliższy tydzień przyniesie więc sporą dynamikę w pogodzie. Należy się liczyć również ze wspomnianymi zagrożeniami w postaci upału i silnych burz. Dlatego też zachęcamy do śledzenia naszych prognoz, ostrzeżeń oraz komunikatów meteorologicznych.

Niekorzystne warunki biometeorologiczne

Sytuacja biometeorologiczna w najbliższym tygodniu będzie kształtowana głównie przez uciążliwe warunki termiczne. W ciągu najbliższych dni dominować będzie umiarkowane obciążenie organizmu człowieka gorącem, jednak w najcieplejszej porze dnia, obciążenie układu termoregulacji może być silne.

grad, powiat moniecki

Burze z gradem przeszły nad Podlasiem

Przełom kwietnia i maja przyniósł bardzo zmienną pogodę. W wielu regionach w tym także powiecie monieckim gwałtowne ocieplenie przyniosło nawałnice z gradem. W ostatnich dniach można było zaobserwować bardzo zmienną pogodę. Jeszcze kilka dni...
Subiektywne odczucie termiczne w ciągu dnia będzie się utrzymywało w zakresie od gorąco do bardzo gorąco. Zbyt ciepłe środowisko termiczne w nocy, może niekorzystnie wpływać na jakość nocnego wypoczynku, powodując trudności z zasypianiem. Ograniczone możliwości wypoczynku i regeneracji w nocy może potęgować uczucie znużenia i senności w następnych dniach.

W najcieplejszych porach dnia lepiej pozostań w chłodnym lub zacienionym miejscu.

"Ze względu na możliwość występowania odczucia duchoty (gdzieniegdzie również w godzinach nocnych) osobom starszym, przewlekle chorym i dzieciom, w najcieplejszej porze dnia zalecany jest odpoczynek w miejscach klimatyzowanych lub zacienionych i przewiewnych" - radzi IMGW.

Z uwagi na zwiększony dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego i podwyższone wartości wskaźnika UV, zalecane jest stosowanie środków ochrony przed promieniowaniem UV (nakrycie głowy, kremy z filtrem UV, stosowanie okularów przeciwsłonecznych). W celu ograniczenia niekorzystnego wpływu wysokiej temperatury na organizm człowieka, należy rozważyć stosowanie odzieży o zmniejszonej termoizolacyjności (np. 0,30 CLO).

Podczas warunków, takich jak prognozowane, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody traconej z organizmu na skutek pocenia się. Przebywając na zewnątrz w czasie burz należy zachować ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj