Absurdalna kradzież w lesie. Po co przyjechali złodzieje?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2020,10:45 Aktualizacja: 02-11-2020,11:02
A A A

16 wielkich worków zauważyli w trakcie jednego z patroli prewencyjnych strażnicy leśni z Nadleśnictwa Skwierzyna (RDLP w Szczecinie). Okazało się, że złodzieje postanowili zabrać… mech.

"Po przyjrzeniu się okolicy strażnicy doszli do wniosku, że mech został zebrany bezpośrednio w miejscu znalezienia worków. Dlatego też rozpoczęli poszukiwania zbieraczy. Szybko udało im się namierzyć dwie osoby. Sprawcy zostali zobligowani do naprawienia szkody oraz ukarani mandatami" - czytamy w serwisie informacyjnym Lasów Państwowych.

śmieci w lesie, Skrzyszów, powiat wodzisławski, sprzątanie stodoły

Śmieci ze stodoły wywieźli do lasu

Za robienie wiosennych porządków w stodole trzech mężczyzn należałoby pochwalić. Ale to, co uznali za odpady, wywieźli i pozostawili w lesie. W dodatku kierowca był pijany. Policjanci z Posterunku Policji w Gołkowicach otrzymali anonimowe...
Leśnicy tłumaczą tam, skąd zainteresowanie absurdalnym jakby się wydawało i jednocześnie nielegalnym zbiorem akurat mchu. Chodzi o to, że od kilku lat znajduje on szerokie zastosowanie choćby we florystyce.

"Wykorzystywany jest m.in. w popularnych ostatnimi czasy ‘lasach w słoiku’, w kompozycjach kwiatowych, zielonych ścianach czy dachach. Zgodnie z prawem nie może on być jednak pozyskiwany w lasach. Zwłaszcza na masową skalę. W tym przypadku Straż Leśna miała do czynienia ze zorganizowaną grupą, która pozyskiwała mech do świątecznych stroików. Gotowe produkty miały trafić m.in. na zagraniczny rynek" - wyjaśniają LP.

Gospodarze naszych lasów przestrzegają, że takie działanie przynosi dużo szkody dla przyrody i ekosystemu leśnego. Bo "zielone poduszki mchów nie tylko pełnią ważną funkcję w retencjonowaniu wody i zabezpieczaniu gleby leśnej przed erozją, ale są też domem i środowiskiem życia dla wielu organizmów".

Do tego kradziony w opisywanym przypadku gatunek mchu podlega częściowej ochronie gatunkowej.

Poleć
Udostępnij