77 rolników zginęło podczas pracy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2015,13:00 Aktualizacja: 16-02-2015,13:30
A A A
W 2014 roku doszło aż do 21.939 wypadków podczas pracy na roli. Wypłacono 15.649 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
 
Choć - jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - liczba wypadków spadła przez rok o 6,1 proc., to jednak wciąż dochodzi do zbyt wielu tragicznych zdarzeń. 
 
Jak łatwo policzyć, prawie 22 tys. wypadków to ponad 1800 miesięcznie i 60 dziennie, a gdyby odliczyć okres, kiedy na polach panuje cisza, codziennie dochodziło do blisko 100 wypadków.  
 
Niestety, nie zmniejszyła się liczba tragicznych zdarzeń. W 2014 roku (tak samo jak rok wcześniej) aż 77 rolników straciło życie pracując na roli. Najczęściej zgonem kończyły się wypadki z grup: "przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu" i "upadek osób" - po 15 ofiar, "upadek przedmiotów" - 14 ofiar oraz "nagłe zachorowania" - 11 osób.
 
Najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych była natomiast zła organizacja pracy.
 
Biorąc pod uwagę wszystkie zdarzenia najwięcej osób zostało poszkodowanych z powodu upadku - 7 647 (49 proc. wypłaconych jednorazowych odszkodowań), "pochwyceń lub uderzeń przez części ruchome maszyn i urządzeń" - 2 047 (13,1 proc.) oraz "uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta" - 1 867 (12 proc.).
 
- Złamania i inne kontuzje rąk oraz nóg, jak utrata palców należą do najczęstszych wypadków. Dochodzi do nich przede wszystkim podczas obsługi maszyn i upadków. Wypłacamy też odszkodowania za rany powstałe w prozaicznych sytuacjach - jak poślizgnięcia czy przypadkowo powstałe rozcięcia - mówi Filip Przydróżny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordia Ubezpieczenia. 
 
W 2013 roku wypłacono 15 806 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci z powodu wypadku przy pracy rolniczej, zaś przed rokiem 15 649, czyli zaledwie o procent mniej. 
 
Ze względu na charakter wykonywanej pracy rolnicy są bardziej narażeni na wypadki lub choroby, niż inne grupy zawodowe. A jakość ochrony w ramach społecznego ubezpieczenia rolników, czyli KRUS jest najczęściej niewystarczająca. 
 
- Ważne więc, aby ochrona indywidualna obejmowała zarówno zdarzenia, do których dochodzi w następstwie wypadków, jak i wskutek chorób. W przypadku śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku w gospodarstwie, w następstwie choroby zakaźnej w rolnictwie oraz niezdolności do pracy rodzina ubezpieczonego otrzyma bowiem dodatkowe świadczenie - wyjaśnia Przydróżny.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj