200 tys. zł łapówki za biogazownię? Burmistrz zatrzymany przez CBA

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2023,11:40 Aktualizacja: 11-11-2023,14:45
A A A

Na polecenie prokuratury funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego 6 listopada zatrzymali burmistrza Wrześni (woj. wielkopolskie). Według ustaleń śledczych, miał on zażądać łapówki od przedsiębiorcy w związku z możliwością budowy biogazowni.

Do zatrzymania doszło na terenie województwa wielkopolskiego. W miejscu zamieszkania samorządowca zostało przeprowadzone przeszukanie mające na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych mogących mieć znaczenie w sprawie. Później prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanemu zarzut żądania korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy złotych. Czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Przedsiębiorca się nie zgodził

„Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany za pośrednictwem innych osób złożył korupcyjną propozycję przedsiębiorcy w zamian za cofnięcie wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości pod budowę biogazowni. Przedsiębiorca nie zgodził się na wręczenie łapówki w wysokości 200 tysięcy złotych, co skutkowało brakiem cofnięcia złożonego wcześniej oświadczenia o wypowiedzeniu umowy dzierżawy nieruchomości” – informuje w komunikacie Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

cba, abw, arimr, służby specjalne, akt oskarżenia, korupcja

Łapówkarstwo przy dopłatach z ARiMR? Służby specjalne w akcji

Do sądu trafił akt oskarżenia wobec 6 osób zamieszanych w ocenie śledczych w przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie. W...

Jak w nim dodano, prokurator zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, dozoru policji, poręczenia majątkowego w wysokości 20 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się z podejrzanymi w sprawie. Ponadto w trakcie czynności przeszukania zabezpieczono mienie podejrzanego w postaci pieniędzy w gotówce w kwocie 5 150 USD.

Niewykluczone dalsze zatrzymania

„Zatrzymanie i zarzuty związane są ze śledztwem dotyczącym powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a także utwierdzania innych osób w przekonaniu o istnieniu takich wpływów oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwianiu spraw w instytucjach publicznych, w zamian za udzielanie korzyści majątkowych. Do zdarzeń dochodziło w okresie od grudnia 2017 roku do września 2019 roku na terenie całego kraju. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie” – przekazała Prokuratura Krajowa.

------------------

AKTUALIZACJA

Burmistrz Wrześni odniósł się do tej sprawy rozmowie z portalem wrzesnia.info.

„Nigdy nie żądałem od nikogo żadnej łapówki, a w szczególności w związku z budową biogazowni, co zarzuca mi prokurator. Biogazownia i tak nie mogła powstać z zupełnie innych powodów” – powiedział szef miasta.

Dodał, że jako burmistrz nie miał prawa ani wypowiedzieć wspomnianej umowy dzierżawy, ani tym bardziej cofnąć wypowiedzenia.

„Takie prawo miał wyłącznie zarząd wrzesińskich wodociągów i zresztą skutecznie skorzystał z tego prawa. Umowa została rozwiązana. Na dodatek rzekome cofnięcie wypowiedzenia i tak niczego by nie zmieniło, ponieważ biogazownia nie mogła w tym czasie powstać. Inwestor planował uruchomić biogazownię, do której miały być przywożone różnego rodzaju odpady, w tym zwierzęce, a na to nikt nie chciał się zgodzić ze względu na uciążliwości dla mieszkańców. Te zarzuty wobec mnie są absurdalne i pozbawione jakichkolwiek podstaw” – zaznaczył włodarz.

I dodał: „nie mam zamiaru poddać się tej sytuacji. Wierzę, że niezawisły sąd uchyli te absurdalne i bezpodstawne decyzje dotyczące zawieszenia mnie w pracy. Mam zamiar walczyć do końca o swoje dobre imię i o to, aby wszystkie osoby posługujące się pomówieniami poniosły konsekwencje swoich działań”.

Poleć
Udostępnij