15 złotych chorobowego za koronawirusa. To kpina z rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2020,18:40 Aktualizacja: 22-03-2020,14:12
A A A

15 złotych ma wynosić zasiłek chorobowy, jeśli rolnik będzie niezdolny do pracy do 14 dni z powodu koronawirusa. Nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa spotkała się już z falą krytyki.

Do skróconych z uwagi na obecną sytuację konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego. Jest tam jeden istotny zapis.

zasiłek chorobowy roników, krus, jan krzysztof ardanowski, świadczenia

Zasiłki chorobowe dla rolników na innych zasadach

- Wprowadzamy w trybie pilnym nowe zasady dotyczące zasiłku chorobowego dla rolników - zapowiedział w poniedziałek na twitterze Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. "Wprowadzamy w trybie pilnym (...) żeby płacić chorobowe nie...

Mianowicie w okresie wskazanym w specustawie związanej z wystąpieniem koronawirusa w Polsce, zasiłek chorobowy w kwocie 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie nie dłużej niż 14 dni ma przysługiwać ubezpieczonemu, jeżeli ta niezdolność jest spowodowana zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zwolnieniu lekarskim (zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych - jako ICD-10 grupa J).

Lubuska Izba Rolnicza, przekazując swoje uwagi do projektu określiła, że proponowana stawka to kpina z rolnika, zwłaszcza w obecnej, trudnej sytuacji.

"Rząd RP znajduje pomoc dla innych grup społecznych, natomiast rolników, zawód pełniący funkcję żywiciela kraju, traktuje jak zło konieczne" - wskazała LIR.

Wielkopolska Izba Rolnicza też uważa, że stawka 15 zł jest nie do przyjęcia, a traktowanie rolników jako obywateli dziesiątej kategorii w dobie zagrożenia epidemicznego jest mocno nieetyczne ze strony rządzących.

krus, składki na ubezpieczenia rolników, Centra Rehabilitacji Rolników

Składki na KRUS w górę. Centra rehabilitacji zamknięte

Składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników pójdzie w górę w drugim kwartale roku. KRUS poinformowała również o wstrzymaniu działalności centrów rehabilitacji. Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe,...

"Obecnie wysokość stawek pracowników najemnych w rolnictwie waha się w kwotach 15-40 zł netto za godzinę. Szczególnie wysokie stawki obowiązują w przypadku produkcji zwierzęcej. Warto zauważyć, że szczyt zachorowań na COVOD 19 zbiegnie się ze szczytem wiosennych prac polowych. W takiej sytuacji stawka zasiłku w wysokości 15 zł nie pokrywa niczego, nawet kosztów leczenia. Stawka nie uwzględnia również faktu, że w przypadku zachorowania na COVID 19 cała rodzina rolnika objęta będzie kwarantanną, co również znacząco wyeliminuje członków jego rodziny z działalności. Ponadto, rodzina chorego rolnika poddana zostanie kwarantannie, co uniemożliwi wykonywanie prac poza domem oraz na plantacjach w będących w rozłogach kilkudziesięciukilometrowych. Pewne zabiegi agrotechniczne wymagają określonych terminów, co będzie wiązało się z wynajęciem usługi" - czytamy w opinii WIR.

Przypomnijmy, że obecna stawka zasiłku chorobowego dla rolników wynosi 10 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement