14-latek za kierownicą ciągnika. Sprawa skończy się w sądzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2022,15:35 Aktualizacja: 01-06-2022,15:20
A A A

Apelujemy o rozsądne angażowanie dzieci do pomocy przy pracach polowych – przekazali policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) po tym, jak zatrzymali do kontroli 14-letniego zaledwie kierowcę ciągnika rolniczego.

Do zatrzymania nastoletniego kierowcy doszło w gminie Sławno. Stróże prawa otrzymali informację, że ciągnikiem rolniczym kieruje osoba nieletnia. Okazało się, rzeczywiście traktor prowadził 14-latek.

- Chłopiec oczywiście z racji wieku nie posiada uprawnień do kierowania. Funkcjonariusze ustalili, że pomagał rodzicom w pracach polowych - relacjonuje asp. szt. Barbara Stępień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opocznie.

wypadki z udziałem dzieci, gmina Czernice Borowe, powiat przasnyski, Krzysztof Błaszczak

Makabryczny wypadek. Dziecko dostało się pod wał rolniczy

5-letni chłopiec trafił z poważnymi obrażeniami ciała pod opiekę lekarzy w wyniku wypadku, do którego doszło w gminie Czernice Borowe (pow. przasnyski, woj. mazowieckie). Zdarzenie miało miejsce 2 maja, ale głośniej zrobiło się nim dopiero...
Jak dodaje, zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel ciągnika rolniczego za dopuszczenie do kierowania pojazdem osoby, która nie ma do tego uprawnień, został ukarany mandatem. Natomiast sprawa kierowania przez nastolatka ciągnikiem rolniczym zostanie przekazana pod ocenę Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Opocznie.

Policjantka uczula, że dzieci można, a wręcz należy angażować do prac domowych, ale takich, które są dostosowane do wieku i możliwości pociech i nie będą stanowiły jakiegokolwiek zagrożenia dla ich zdrowia czy życia. 

- To dorośli decydują o rodzaju pomocy, jakiej oczekują od swojej pociechy i to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za to, do jakich prac zostanie zaangażowane dziecko. Przy okazji warto dodać, że o prawo jazdy kat. T (na ciągniki rolnicze) mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 16 lat. Dopuszczalne jest rozpoczęcie kursu w wybranym ośrodku szkolenia kierowców 3 miesiące przed ukończeniem minimalnego wieku na kategorię T. W przypadku osób niepełnoletnich szkolenie może się odbyć za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych - przekazuje Barbara Stępień.

 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu