Zbiory owoców i warzyw zagrożone. W rolnictwie brakuje pracowników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-04-2021,18:40 Aktualizacja: 20-04-2021,18:44
A A A

Zbiory we Włoszech są zagrożone, bo w gospodarstwach rolnych brakuje około 50 tysięcy robotników sezonowych z zagranicy - alarmuje związek rolników Coldiretti. Nieobecność pracowników to wynik związanych z pandemią ograniczeń dotyczących przyjazdów.

Osoby przybywające do Włoch z krajów UE na mocy przepisów obowiązujących do końca kwietnia muszą poddać się obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie i testowi na jej zakończenie.

uprawa szparagów, niemcy, pracownicy sezonowi, Dirk Buchmann

Dla Polaków praca przy tych zbiorach nie jest już opłacalna

W Niemczech rozpoczynają się zbiory szparagów. Producenci zatrudniają przede wszystkim pracowników sezonowych z zagranicy, głównie z Rumunii. Szef stowarzyszenia plantatorów z Nadrenii zwraca uwagę, że dla Polaków...

W przypadku przyjazdów z państw spoza UE, a to stamtąd pochodzi większość robotników rolnych, kwarantanna trwa 14 dni.

Dodatkowym problemem jest brak nowego rządowego dekretu w sprawie napływu robotników rolnych do pracy w gospodarstwach, a także kłopoty administracyjne z przedłużeniem prawa pobytu.

Raport rolniczej organizacji "Praca i granice w erze Covid" został ogłoszony w dniu, gdy na lotnisku w Pescarze w Abruzji wylądował samolot z pierwszą grupą obywateli Maroka, którzy będą pracować na polach w tym regionie i w kilku innych.

Ich lot czarterowy zorganizowali działacze Coldiretti w momencie, gdy władze w Rabacie zawiesiły wszystkie połączenia lotnicze z Włochami. Przyniosło to poważne problemy właścicielom wielu gospodarstw rolnych, zatrudniających co roku Marokańczyków.

Według ogłoszonych danych z końcem kwietnia wygaśnie prawo pobytu 30 tysiącom zagranicznych robotników rolnych we Włoszech.

Dlatego związek rolników i producentów żywności zaapelował do rządu o przedłużenie ich prawa pobytu i wydanie dekretu, który umożliwi przyjazd do pracy 18 tysiącom obywateli państw spoza Unii Europejskiej.

W przeciwnym razie, ostrzegł, zagrożone będą zbiory owoców i warzyw w momencie kluczowym dla ożywienia gospodarczego.
 

Poleć
Udostępnij