Włoscy rolnicy skontrolowali import na granicy. W ponad stu tirach znaleźli produkty udające lokalną żywność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2024,9:10 Aktualizacja: 10-04-2024,9:11
A A A

Ponad sto tirów z importowanymi rzekomo włoskimi, tradycyjnymi produktami, w tym serami, pomidorami i chlebem, zatrzymali do kontroli włoscy rolnicy na granicy z Austrią we wtorek. Działacze rolniczego związku pikietowali na przełęczy Brenner.

Organizacja Coldiretti, walcząca od lat z oszukańczym importem żywności sprzedawanej potem jako włoska, poinformowała, że w ciężarówkach rolnicy znaleźli pomidory z Holandii przesyłane do Werony, ser ricotta z Europy północnej przeznaczony do dystrybucji niedaleko Rzymu oraz wyprodukowany w Czechach chleb gatunku Altamura z Apulii, z którego słynie ten region.

włochy, protest rolników, rolnicy, poparcie społeczne

We Włoszech aż 70 proc. obywateli popiera protesty rolników

70 procent Włochów popiera protesty rolników, a jedna piąta obawia się podwyżek cen żywności w ich rezultacie - takie wyniki sondażu przedstawił w poniedziałek dziennik „La Stampa”. Rolnicy protestujący przeciwko...

Były też, jak odnotowano, pomarańcze w transporcie z Wielkiej Brytanii, pochodzące prawdopodobnie z Wysp Kanaryjskich. Rolnicy znaleźli również tysiące litrów mleka z Austrii i Belgii.

„To prawdziwe tiry grozy” - oświadczył związek rolników i producentów żywności w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Tysiące rolników przybyły na granicę z Austrią, by wyrazić sprzeciw wobec zalewu włoskiego rynku przez rzekome lokalne specjały, sprowadzane tak naprawdę z zagranicy. Kontrole ciężarówek prowadzili ze wsparciem sił porządkowych.

“Nie można zgodzić się na to, by jako włoską żywność sprzedawano to, co nie pochodzi z Italii, począwszy od szynki z zagranicy po mleko, które staje się potem włoską mozzarellą. To kradzież tożsamości, która jest oszukiwaniem konsumentów i pozbawianiem rolników dochodu” - oświadczył związek.

Poleć
Udostępnij