Władze zakazują wprowadzania na rynek zbóż z Ukrainy, ale nie ich importu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Górecki PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2023,9:15 Aktualizacja: 14-04-2023,9:19
A A A

Słowackie ministerstwo rolnictwa zakazało w czwartek wprowadzania na rynek pochodzącego z Ukrainy zboża i wyprodukowanej z niego mąki. Jednocześnie nie wprowadzono zakazu importu ukraińskiego zboża. Decyzja jest reakcją na stwierdzenie w zbożu z Ukrainy groźnego dla zdrowia stężenia pestycydów.

O przekroczonych normach stężenia pozostałości pestycydów w transporcie 1500 ton zboża pochodzącego z Ukrainy minister rolnictwa Słowacji Samuel Vlczan informował w środę. Laboratoryjna analiza ustaliła, że stężenie jest groźne dla zdrowia. W konsekwencji resort uznał, że całe znajdujące się w magazynach na terenie Słowacji zboże i powstałe z niego przetwory nie mogą być wprowadzane na rynek.

Całość pochodzącego z Ukrainy zboża zostanie poddana kontroli, poinformował w komunikacie resort rolnictwa. Jednocześnie władze nie wydały zakazu sprowadzania ziarna z Ukrainy, ale stanowczo odradzają jego import.

Vlczan ma o podjętych decyzjach powiadomić ambasadora Ukrainy w Bratysławie Myroslava Kastrana. Zapowiedziano także spotkanie szefów resortów rolnictwa krajów Grupy Wyszehradzkiej czyli Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz Bułgarii i Rumunii. Rzecznik resortu Andrej Wallner powiedział PAP, że do rozmowy dojdzie w piątek w trybie online.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!