Wirus H5N6 atakuje dzikie ptaki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2018,14:50 Aktualizacja: 18-01-2018,15:07
A A A

W hrabstwie Dorset w Anglii znaleziono 17 ptaków dzikich zarażonych wirusem H5N6. Jest to pierwszy przypadek choroby w Wielkiej Brytanii podczas tegorocznej zimy.

W ramach przeprowadzonych badań laboratoryjnych zidentyfikowano właśnie tego wirusa o wysokiej zjadliwości. Zdaniem specjalistów, jest on blisko spokrewniony z obecnym od kilku miesięcy w Europie podtypem H5N6, który odkryto u dzikiego ptactwa w Holandii, Szwajcarii i Niemczech.

ptasia grypa, grypa ptaków, migracje ptaków, hodowla drobiu, fermy drobiu, drób

Wraca ptasia grypa i dziesiątkuje fermy drobiu

Francja zgłosiła do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt nowe ognisko grypy ptaków w departamencie Landy w regionie Nowa Akwitania. Wirus zaatakował również w kilku innych państwach w różnych rejonach świata.   Krajowe...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że tamtejsze władze podjęły decyzje o wprowadzeniu lokalnych środków zapobiegawczych i apelują o konsekwentne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa biologicznego w chowie drobiu.

Przypomnijmy, że w Europie ostatnie zakażenia wirusem o wysokiej zjadliwości w komercyjnych gospodarstwach zgłaszane były na początku grudnia przez Holandię i Włochy. Natomiast we Francji w grudniu pojawił się wirus o niskiej zjadliwości dwóch podtypów H2N3 i H5N2.

Dobrą informacją jest fakt, że we Włoszech od ponad miesiąca nie odkryto nowych ognisk choroby. Od początku stycznia do 11 grudnia 2017 roku w miejscowych gospodarstwach potwierdzono bowiem 83 ogniska choroby.

Wzrasta natomiast liczba zgłoszeń nowych ognisk grypy ptaków w Azji i na Bliskim Wschodzie - w Japonii, Korei Południowej, Afganistanie, Tajwanie, Iranie, Iraku, Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu i Indiach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement