Winobranie rozpoczęte. Zbiory będą mniejsze, ale jakość wysoka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2017,7:00 Aktualizacja: 18-08-2017,6:07
A A A

Na skutek tegorocznej pogody winobranie we Francji rozpoczęło się dwa tygodnie wcześniej niż zwykle. Wiosenne przymrozki zaszkodziły zbiorom, które na skutek tego będą mniejsze, ale jakość rocznika 2017 zapowiada się wyśmienicie - pisze w środę agencja AFP.

- Winobranie będzie znacząco wcześniejsze we wszystkich regionach produkcji (wina). Wszędzie będzie ok. 15 dni wyprzedzenia, nawet w Szampanii - powiedział AFP ekspert z branży Jerome Despey.

W departamencie Pireneje Wschodnie na południu (m.in. wina Roussillon) zbiory rozpoczęły się już pod koniec lipca, 15 dni wcześniej niż zwykle.

winiarstwo, winnice, produkcja winogron, produkcja wina, uprawa winorośli

Zmiana klimatu szkodzi winnicom

Wyższe temperatury i większe stężenie dwutlenku węgla negatywnie wpływają na smak i czas dojrzewania winorośli. Do tego dochodzi działanie chorób, szkodników, ulew i gradobić. Zagrożeni stratami właściciele winnic pomocy szukają w...
W środę winobranie wystartowało w departamencie Var w Prowansji, pod koniec tygodnia zacznie się w departamentach Gard i Vaucluse w tym samym regionie, słynącym z win różowych. Również tam jest to niezwykle wcześnie - mówią właściciele winnic.

W produkującej znane na całym świecie wina musujące Szampanii na północy, gdzie zwykle winobranie zaczyna się we wrześniu, czyli najpóźniej we Francji, w tym roku sekatory pójdą w ruch już pod koniec sierpnia.

Despey powiedział, że czynniki meteorologiczne zadecydowały o tym, że tegoroczne zbiory będą najmniejsze od początku XXI wieku. Wynika to z upałów wczesną wiosną, po których przyszła fala przymrozków. Dotknęły one cały region południowo-zachodni, dolinę Loary i wschód Francji. Potem nastąpiło suche, gorące lato. W niektórych winnicach straty sięgają 30-80 proc.

wino lodowe, wino, sprzedaż wina, winnica, alkohol

Wino lodowe nowym hitem sprzedaży

Miłośnicy wina, którym niestraszne są wysokie ceny, powinni zainteresować się specjałem mogącym uderzyć w nawet najbardziej wyrafinowany gust. Wino lodowe to ekskluzywny trunek, produkowany tylko w kilku krajach. Wino jest wytwarzane z...
Właściciele winnic w regionie Bordeaux na południowym zachodzie Francji mogli stracić nawet połowę tegorocznych zbiorów w wyniku trwających przez dwa dni kwietnia przymrozków.

- Na skutek tego będzie strata wielkości obrotów na hektar i nawet jeśli cena wina powinna wzrosnąć, to nie zrekompensuje to strat w produkcji - powiedział Despey.

- Natomiast z punktu widzenia jakości nie ma powodu do zmartwień, bo nie ma chorób (winorośli). Spodziewamy się wyjątkowego rocznika - dodał ekspert.

We Francji winobranie najwcześniej zaczyna się na południu: w Langwedocji-Roussillon, Prowansji i Bordeaux, później w dolinie Loary, w Burgundii i Alzacji, a najpóźniej na północy kraju, w Szampanii.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement