Winobranie rozpoczęte. Rocznik 2020 zapowiada się jako bardzo dobry

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2020,15:00 Aktualizacja: 13-08-2020,15:01
A A A

We Włoszech rozpoczęło się winobranie. Szacuje się, że tegoroczna produkcja wina, spodziewana na poziomie 45 mln hektolitrów będzie niższa o 5 proc. w porównaniu z 2019 r.

Symboliczną pierwszą kiść z winorośli zerwano w winnicy w miejscowości Coccaglio koło Brescii na północy kraju w krainie Franciacorta. Były to winogrona gatunku Chardonnay, z których powstaje wino musujące.

ewidencja winnic, plantacje winorośl, ministerstwo rolnictwa, produkcja wina

Ministerstwo chce wprowadzić ewidencję winnic

Projekt ustawy o wyrobach winiarskich, przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zakłada utworzenie ewidencji winnic. Ma to m.in. umożliwić producentom wina dostęp do informacji o plantacjach winorośli w Polsce i usprawnić kontrolę...

Związek rolników Coldiretti informując o początku winobrania zaznaczył, że prognozy dotyczące rozmiarów produkcji wina wskazują na to, że Włochy "idą łeb w łeb z francuskimi kuzynami w rywalizacji o światowy prymat".

Przewidywania dotyczące Francji to od 44,7 do 45,7 mln hektolitrów wina, zaś Hiszpanii od 43 do 44 mln.

Organizacja dodała, że winobranie rozpoczęło się w podobnym terminie, jak w minionych latach. Jednocześnie zauważono, że z powodu zmian klimatycznych jest wcześniejsze o miesiąc niż 30 lat temu.

W analizie podkreślono, że mimo gwałtownych zjawisk pogodowych, w tym ulew i gradobicia, rocznik 2020 zapowiada się jako bardzo dobry.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement