Wielka Brytania najpopularniejszym kierunkiem emigracji Polaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Jakub Krupa PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2017,14:00 Aktualizacja: 11-05-2017,11:16
A A A

Wielka Brytania ponownie stała się najpopularniejszym kierunkiem dla Polaków rozważających emigrację - wynika z badania firmy doradztwa personalnego i rekrutacji Work Service.

Ankietowani podkreślili, że chcą zdążyć, zanim ten kraj wyjdzie z Unii Europejskiej.

Według wstępnych wyników badania "Migracje zarobkowe Polaków", aż 19 proc. potencjalnych emigrantów zarobkowych rozważa wyjazd do Wielkiej Brytanii.

copa-cogeca, copa, cogeca, brexit, pekka pesonen, organizacje rolnicze, krir

Copa-Cogeca nie ma wątpliwości. Brexit przyniesie rolnikom straty

Unijna organizacja rolnicza Copa-Cogeca uważa, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przyniesie straty brytyjskim i unijnym rolnikom. Wyraża też nadzieję, że Londyn dotrzyma swoich zobowiązań finansowych. "Żałujemy, że Zjednoczone...
To pierwszy wzrost zainteresowania pracą w tym kraju od jesieni 2015 roku, kiedy rząd ówczesnego premiera Davida Camerona zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Tym samym Wielka Brytania ponownie wyprzedziła Niemcy i stała się najpopularniejszym kierunkiem potencjalnej emigracji Polaków.

Aż 58 proc. ankietowanych z grupy potencjalnych emigrantów do Wielkiej Brytanii przyznało jednocześnie, że ich plan jest związany z chęcią zdążenia przed zakończeniem negocjacji w sprawie opuszczenia przez Londyn Wspólnoty. Ci ankietowani obawiają się, że może dojść do zmiany przepisów dotyczących swobody przepływu osób i podejmowania pracy; dla 31,7 proc. potencjalnych emigrantów nie miało to jednak znaczenia.

- Nie wiadomo, na jakich zasadach Wielka Brytania będzie przyjmować imigrantów, kiedy opuści UE, ani jakie świadczenia oraz warunki pracy dla cudzoziemców uda się wypracować podczas negocjacji z Brukselą. Nie ma jednak wątpliwości, że Brexit znacząco wpłynie na kierunki emigracji - do tej pory Wielka Brytania była bowiem jednym z najpopularniejszych kierunków. Za dwa lata drzwi na Wyspy mogą być już zamknięte. (...) Wyraźnie widać, że potencjalni emigranci Brexit wolą zastać na Wyspach niż w Polsce - skomentował wyniki badania Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

Wielka Brytania, Brexit, Unia Europejska, głosowanie, referendum, gospodarka

Brexit oznacza kłopoty. Brytyjski PKB w dół nawet o 2,5 proc.

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii w związku z decyzją o wyjściu z UE może być w przyszłym roku niższy niż początkowo szacowano o 1 do 2,5 proc. PKB, a strefy euro od 0,2 do 0,5 proc. - poinformowała wstępnie w poniedziałek Komisja Europejska. -...
Pełny raport badający motywacje dotyczące emigracji zarobkowej Polaków zostanie opublikowany 17 maja.

Ustalenia oparte są na telefonicznym badaniu firmy Millward Brown zrealizowanym w dniach 27 marca-2 kwietnia 2017 na grupie 662 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania).

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka ok. 984 tys. Polaków. W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej było ich zaledwie ok. 44 tys.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement