Więcej produktów rolnych bez ceł trafi na unijny rynek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2022,14:15 Aktualizacja: 18-07-2022,14:20
A A A

Rada UE przyjęła rozporządzenie tymczasowo liberalizujące handel siedmioma mołdawskimi produktami rolnymi, które dotychczas nie były jeszcze objęte ułatwieniami. To pomidory, czosnek, winogrona stołowe, jabłka, wiśnie, śliwki i sok winogronowy.

- Nie możemy przeoczyć wpływu, jaki rosyjska agresja na Ukrainę wywiera na Mołdawię. Po zniesieniu ceł na pozostałe produkty rolne, które nie zostały jeszcze w pełni zliberalizowane, kraj ten może teraz eksportować do UE co najmniej dwa razy więcej produktów bez ceł. Dzięki tym wyjątkowym środkom UE pogłębia stosunki handlowe z Mołdawią i pokazuje poparcie dla stabilizacji jej gospodarki - powiedział Jozef Sikela, czeski minister przemysłu i handlu, którego kraj sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE.

Agresja Rosji na Ukrainę wywarła negatywny wpływ na zdolność Mołdawii w handlu z resztą świata, ponieważ jej eksport w dużej mierze opiera się na infrastrukturze ukraińskiej. Oprócz tego, utraciła dostęp do rynków na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj