W piątek Rosja zniesie cła w eksporcie pszenicy? To prawdopodobne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2015,12:20 Aktualizacja: 12-05-2015,12:58
A A A

Aleksandr Tkaczow, minister rolnictwa poinformował, że 15 maja - półtora miesiąca przed terminem - Rosja zniesie prawdopodobnie cła w eksporcie pszenicy.

FAMMU/FAPA przypomina, że ograniczenia zostały wprowadzone od lutego i miały obowiązywać do 30 czerwca. Cła w eksporcie pszenicy wynoszą 15 proc. ceny zgłoszonej do oclenia powiększone o 7,5 euro od tony. Ich górny pułap nie może jednak przekroczyć 35 euro od 1000 kilogramów. Decyzja władz w Moskwie miała złagodzić wzrost stawek zbóż na krajowym rynku.

Szef resortu rolnictwa poinformował jednocześnie, że od 1 lipca (początek kolejnego sezonu handlowego) ma zostać wprowadzony system... ruchomych ceł w eksporcie zbóż z Rosji. Nie podał jednak szczegółów tego rozwiązania bowiem póki co - jak stwierdził - rozważanych jest wiele wariantów.

Według analityków rynku wysokość ewentualnych ceł byłaby uzależniona od cen na rynku krajowym. Należy przypuszczać, że rząd chce mieć w gotowości przygotowany instrument regulacji wysyłek, który mógłby wejść w życie w bardzo krótkim czasie.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!